Робота

Пастки фрілансу. Як починаючому фрілансеру стати топовим фахівцем без зв’язків і досвіду

Фріланс

Гостьова стаття Єлизавети Зоріної, фрілансера зі стажем, про те, як відбутися на терені фрілансу, правильно розставити пріоритети на кожному етапі свого професійного розвитку і яких типових помилок слід уникати.

Сьогодні фріланс став втіленням свободи в самих різних її значеннях – творчості, самовираження, переміщення, фінансів, стилю життя і розпорядку дня. Все більше фахівців розглядають фріланс як спокусливу альтернативу традиційній офісній роботі, в той час як компанії з ентузіазмом переходять до аутсорсингу проектів і навіть функцій.

Цікаво, що більшість початківців фрілансерів проходять через схожі етапи професійного розвитку, незважаючи на всю різноманітність індустрій і спеціалізацій, відкритих для фрілансу. Розуміння специфіки цих етапів дозволяє правильно розставляти пріоритети і уникати небезпечних пасток, домагаючись успіху навіть без зв’язків, досвіду або формальної освіти.

Спробуємо розібратися, що це за етапи і як їх успішно подолати.

Етап 1. Невизнаний геній

Вас ніхто не знає, вам ніхто не довіряє, ви подаєте на сотні проектів і не отримуєте навіть електронних листів з відмовою. Вас просто не існує в світі фрілансу.

Мета етапу – створити вселяючий довіру профайл.

Що робити

Зареєструйтесь на провідній фріланс-платформі в вашій сфері, для початку цілком достатньо однієї. Далі – fake it until you make it. Чітко і коротко позначте свої навички і профільну освіту або сертифікати, додайте свою фотографію з життєрадісною посмішкою і напишіть привітне звернення з побажанням працювати разом.

Не варто хвилюватися, якщо у вас відсутнє відповідна вашій спеціалізації освіта, це легко заповнюється за допомогою портфоліо і відгуків.

Портфоліо – найголовніший елемент вашого профайла. Якщо у вас немає портфоліо і ви сподіваєтеся створити його, почавши працювати на платформі, то даний етап у вас буде значно довше необхідного і, ймовірно, призведе до депресії.

Портфоліо з прикладами проектів, на які ви в ідеалі розраховуєте, має бути готове заздалегідь. Це можуть бути придумані проекти або проекти, які ви зробили для друзів. Головне, щоб вони демонстрували якість вашої роботи. Якщо доречно, прикладіть приклади до і після вашого втручання, це один з найбільш ефективних засобів залучення уваги потенційного клієнта.

Після того як ви створили портфоліо, приступіть до написання рецензій на самих себе. Залучіть друзів або сім’ю, створіть кілька проектів і найміть себе на ці проекти. Як правило, після того як в профайлі з’являється 5-7 рецензій і красиве портфоліо, потенційні клієнти починають відповідати на листи.

Чого не робити

Не кидайте вашу роботу. Створення та розкрутка профайла і портфоліо з нуля займуть чимало часу, і вам буде потрібне паралельне стабільне джерело доходу.

Етап 2. Подающий надії

Вас найняли на перші проекти, вам платять мало, перевіряють часто і прискіпливо допитують на інтерв’ю. Ви отримуєте відповідь на 25% розісланих листів.

Мета етапу – підтвердити заявлену репутацію.

Що робити

Працювати і розвивати комунікацію

Відчайдушно бийтеся за проекти, переробляйте, будьте на зв’язку в будь-який момент дня і ночі (завдяки поточному курсу валют кращі проекти приходять з-за кордону), слухайте клієнта і виконуйте його побажання, будьте ввічливі і коректні.

При подачі заявки на проект обов’язково вказуйте кілька способів зв’язку з вами (телефон, Skype, email). Моніторьте ціни на послуги ваших найближчих конкурентів і демпінг, на даному етапі ціна і швидкість комунікацій – ваші кращі друзі в боротьбі за замовника. Розвивайте навички телефонних переговорів і ділового спілкування, особливо якщо ваш основний ринок говорить іншою мовою.

Якщо ваша іноземна мова недостатньо хороша, запропонуйте клієнту вести всі обговорення по email під приводом збереження всіх деталей і побажань. Як правило, більшість сприймає подібний підхід позитивно і навіть виділяє вас серед інших як найбільш відповідального виконавця.

Планувати

Оскільки кожен новий клієнт все ще здається вам дивом і незвичайною удачею, виникає спокуса погоджуватися на всі запропоновані проекти. Монітор обростає файлами з недоробленими завданнями, на столі плодяться кавові чашки, а email побрязкує листами від клієнтів з здивованим «Коли я побачу нову версію?».

Вам необхідно почати планувати час і пріоритезувати проекти, навчитися говорити «ні» або хоча б адекватно оцінювати зайнятість ( «Чи зможу почати через два тижні»).

Вести клієнтську базу

Обов’язково почніть створювати файл з клієнтською базою: включіть контактну інформацію, дані про виконану роботу, специфіку спілкування з даним клієнтом, його особисті або професійні інтереси. Почніть будувати відносини з клієнтами, завершення проекту не повинно означати повне припинення спілкування між вами.

Не соромтеся час від часу нагадувати про себе, наприклад, в разі зміни вашої контактної інформації або додавання нових послуг. Можна також привітати клієнта з днем ​​народження або значущим святом (не варто захоплюватися, одного-двох поздоровлень в рік більш ніж достатньо) або поділитися інформацією (представити потрібних людей, надіслати важливу статтю і так далі), яка була б корисна для бізнесу клієнта.

На цьому етапі ви будете з тугою згадувати ледачі ланчі в корпоративному офісі і веселі вечори з друзями за келихом вина. Головне – усвідомити, що він не нескінченний і через 30, 80 або 150 проектів (в залежності від вашої спеціалізації) вас визнають професіоналом, гідним поваги і пристойної оплати. Звичайно, тільки в тому випадку, якщо відгуки у вашому профайлі бездоганні і говорять про високу якість роботи, дотриманні дедлайнів і бюджету і, що не менш важливо, про ваші приємні особисті якості.

Чого не робити

Не відмовляйтеся від важких клієнтів.

Найчастіше саме вони стають вашими найпалкішими прихильниками і призводять надійний потік проектів через друзів і колег. Так, можливо, спочатку ви втратите час (= гроші) або трохи нервових клітин, але в довгостроковій перспективі ви будете в плюсі.

Етап 3. Топовий фахівець

Ви отримуєте десятки запрошень на нові проекти, у вас є потік постійних клієнтів, вас рекомендують в професійних колах як фахівця з хорошою репутацією. Вам платять досить, і ви можете вибирати, на який з проектів вам підписатися.

Мета етапу – прямували стратегії.

Що робити

Вибирайте проекти, які в довгостроковій перспективі принесуть вам найкращі результати. Наприклад, між невеликим проектом корпоративного гіганта і високооплачуваним одноразовим проектом вибирайте перший. У разі успіху у вас високі шанси стати постійним фрілансером на зеленіючому полі корпоративних проектів.

Постарайтеся також встановити дружні відносини з менеджерами талантів на фріланс-платформах. Вони знаходяться в постійному пошуку надійних фрілансерів з відмінними рекомендаціями для корпоративних клієнтів платформи. Ретельно відібране коло талантів отримує прямий доступ до компаній з Fortune 500 і проектам з необмеженими бюджетами.

Чого не робити

Не думайте, що ви незамінні. Вам пробачать пару пропущених дзвінків або пропущених листів, можливо, пару затриманих дедлайнів, перш ніж найняти цілеспрямованого і надійного, як скеля, фрілансера замість вас.
Так що свобода свободою, але раптово відправлятися подорожувати на місяць з незавершеними проектами не варто.

Етап 4. Що далі

В принципі, топові фахівці вже досить вільні, щоб жити, де їм хочеться, працювати в своєму стилі, рости професійно і творчо. Для когось даний етап стає нормою щасливого життя і ідеальної роботи на довгі роки.

Хтось втомлюється і влаштовується на роботу до одного зі своїх клієнтів або їх партнерів (що набагато легше, якщо ви підтримуєте довгострокові відносини з допомогою свого клієнтського файлу). Інші намагатимуться перевести персональний успіх на створення власної компанії і розвиток в позиції менеджера. Варіантів багато, і рішення за вами.

Описані етапи дають приблизне уявлення про те, що очікує початківця фрілансера на шляху до успіху, як краще до цього підготуватися і яких помилок слід уникати.

Незважаючи на те що фрілансером сьогодні стати просто, лише деякі виходять на рівень топових фахівців. Розуміння етапів і дотримання базових порад допоможе вам досягти поставлених цілей швидше і з мінімальними втратами. Якщо ви вже пройшли цей шлях або ще на півдорозі, поділіться з нами вашими враженнями, досвідом і порадами по етапах в коментарях до статті.