Технології

Середня швидкість 5G в США виявилася до розчарування низькою

5g in USA

Кожен новий стандарт зв’язку обіцяє радикальне «прискорення інтернету», та й привабливі цифри в рекламі мережевого обладнання теж вражають. Звичайно, ми всі давно звикли, що це лише якісь «казкові» гіпотетичні показники, а на ділі швидкість скачування контенту з мережі завжди набагато нижча. Але іноді ця різниця дивує так, що в пору перепитати – «ви серйозно взагалі?» Саме така реакція виникає при погляді на результати тестування мереж стільникового зв’язку п’ятого покоління в Сполучених Штатах.

Як пише видання ArsTechnica з посиланням на дані компанії OpenSignal, середня швидкість доступу в американських мережах 5G становить всього 50,9 мегабіт в секунду. Це в 1,8 рази вище, ніж в більш звичних LTE-мережах, але все одно дуже і дуже далеко від «обіцяних» маркетологами виробників електроніки, пресою і різними ентузіастами від технологій сотень мегабіт або навіть декількох гігабіт в секунду. Для звіту з такими невтішними відомостями збиралися виміри швидкості, зроблені користувачами додатків OpenSignal.

5g

Порівняння середньої швидкості скачування даних в мережах 4G (сині стовпчики) і 5g (жовті стовпчики).

Крім оцінки американських операторів стільникового зв’язку, ця компанія порівняла дані ще по одинадцяти країнах, включаючи сусідню Канаду. З’ясувалося, що США знаходиться в самому низу рейтингу швидкості, а перше місце займає Саудівська Аравія. З іншого боку, за доступністю мереж п’ятого покоління Сполучені Штати займають п’яту сходинку-місцеві 5g-пристрої, в середньому, 19,3% часу роботи підключені до базової станції нового стандарту.

5g

Доступність мереж 4G (сині стовпчики) і 5g (жовті стовпчики). Показує, яка кількість часу (у відсотках) від загального «неспання» смартфона він був підключений до стільникової мережі певного стандарту.

Примітно, що ця вищевказана різниця в положеннях між двома рейтингами і демонструє відповідь на питання, чому ж зв’язок 5G в Америці такий несподівано повільний. Справа в тому, що більшість місцевих операторів на перших порах вклалися в максимально можливе розширення зони покриття мережею нового стандарту. Найпростіше розгортати базові станції нижнього частотного діапазону-наприклад, 600 МГц у оператора T-Mobile і 850 МГц у AT&T. Це приблизно ті ж частоти, на яких працює LTE, під них простіше модернізувати або переобладнати існуючі «вишки», та й радіус впевненого прийому у них досить великий.

5g in USA

Середня швидкість скачування в мережах 5G з розбивкою по чотирьом стільниковим операторам в США.

Мінусом цих мереж є не дуже-то і вражаюча перевага в швидкості перед четвертим поколінням стільникового зв’язку. Для порівняння можна подивитися на іншого оператора в США-Verizon. Його мережі працюють в набагато більш високочастотному діапазоні: 28ггц і 39ггц. І нехай виходить демонструвати значні цифри середньої швидкості скачування контенту (майже 500 Мбіт/с), вони повністю нівелюються доступністю цієї мережі 5G. Справа в тому, що радіохвилі такої високої частоти затримуються практично будь-якою перешкодою і для впевненого покриття необхідно ставити антени буквально на кожному розі (і добре якщо не кімнати, а будівлі).

5g in USA

І доступність мереж 5G у цих же операторів. Настільки маленьке значення у Verizon обумовлено використанням високочастотного (міліметрового) діапазону хвиль, який забезпечує відмінну передачу даних, але радіус впевненого прийому від кожної «вишки» виходить дуже маленьким.

Іншими словами, п’яте покоління стільникових мереж робить перші кроки і зустрічається з реальністю майже точно також, як це робив стандарт LTE десять років тому — насилу, скрипом і далеко не так ефектно, як хотілося б. Однак в найближчі роки все почне змінюватися і не тільки в звичному мобільному зв’язку: на підході супутниковий інтернет Starlink, перші тести якого також просочилися в мережу. Так, вони не сильно вражають, але важливо пам’ятати, що орбітальне угруповання SpaceX розгорнуте поки всього менш ніж на 6%.