Євросоюз

Експерт пояснив причини провалу України в Нідерландах

Колишній посол з особливих доручень МЗС України Дмитро Кулеба, який днями був призначений постійним представником країни при Раді Європи, розповів про референдум в Нідерландах.

“Були три причини, які змусили голландців голосувати проти Асоціації України з ЄС. Перша – вони голосували проти ЄС, друга – за кращі відносини з Росією, і третя – проти України”, – зазначив Кулеба.

“Цинізм у тому, що, намагаючись пояснити, що вони не проти України, вони використовували такий аргумент: Угода про асоціацію шкодить Україні, але самі українці цього не розуміють, тому ми їм допоможемо. Тоді не буде Угоди, припиниться війна на сході, покращаться відносини з Росією, не буде санкцій, і ми всі заживемо в світі і щастя “, – говорить дипломат.

“Стверджувати, що Україна взагалі не була в дискурсі, неправильно. Але стверджувати, що це було голосування проти України, теж неправильно. Вона була темою, але на останньому місці після перших двох тем”, – зазначив Кулеба.

Про те, навіщо Україні в ЄС:

В абсолютних цифрах в Нідерландах максимум 2 млн громадян проголосували проти ЄС. Це ще не означає, що Європейський Союз із загальним населенням в 500 млн є безнадійною субстанцією. ЄС як живий демократичний організм іноді переживає хороші, іноді погані часи. Зараз часи не найкращі, але він знайде рішення. Європа сама по собі повільна, але вона розгойдається і знайде правильний курс. Євроінтеграція, як і раніше приваблива для нас, до того ж у нас особливо немає вибору в тому, куди схилятися “.

Про піар України в Голландії:

“З самого початку наші голландські друзі сказали, що краще якщо основний тягар кампанії взяло на себе українське суспільство. Ми як держава всі свої кроки узгоджували з голландцями на предмет того, як вони співвідносяться зі сприйняттям. Темою референдуму всі надихнулися і кинулися щось робити . Багато речей відбувалися стихійно. З одного боку, знімалися професійні ролики, з одного з’являлися аматорські речі, і ми не могли вбивати цю ініціативу. Головне – що була у людей енергія щось робити. На жаль, багато що робилося непрофесійно “.

Про вплив Панамських архівів на результати референдуму в Нідерландах:

“Це не було ключовим аргументом, щоб люди голосували проти, але однозначно ця історія вкрала у нас певну кількість голосів. Після місяців прикладених зусиль з’являється одна історія з меседжем про офшорні компанії Порошенко, вона негативно впливає на аудиторію, в Україні розгорнулася широка дискусія із залученням експертів про те, що не так вже це все страшно, але в Голландії цього ніхто не помітив. Я за те, щоб відповідальність за державу несли всі – і політики, і чиновники, і журналісти, які “розганяють” історії, знаючи, який ефект вони зроблять “.

Про сприйнятті України в Європі і світі:

“Ми знаходимося в пастці україноцентризму. Якщо ми візьмемо тільки аудиторію ЄС, то ні Сакврарелідзе, ні” тушками ” в Раді, ні Клімкіним на велосипеді люди не цікавляться. Є базовий рівень сприйняття, і зараз він в тому, що Україна – це країна, яка знаходиться в стані війни, але намагається змінюватися. Тема корупції – цей ярлик до нас пристав, але ніяких деталей і прикладів там ніхто не призведе. Від цього ярлика потрібно відмиватися. Тут 1-2-3 арештами і гучними справами не зробиш, потрібні системні успіхи. Тема Майдану вже відійшла, далі це виключно зміни – ми повинні себе представляти як країну, яка динамічно змінюється “.

“Змін дуже багато. У нас вперше в історії створена антикорупційна структура. Це був важкий і болісний процес, але він відбувся. І це визнали наші міжнародні партнери. Річ, яка отримала дуже позитивні оцінки – це реформа енергетичного сектора, зокрема ” Нафтогазу ” . Зміни є, але проблем завжди буде багато “.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *