Наука

З’ясувалося, чи є сни є продовженням реальності

Сон

Машинний аналіз десятків тисяч звітів про сновидіння показав, як в них вплітаються персонажі з реального життя.

Фахівець з інформатики Алессандро Фоглі і його колеги університету Roma Tre в Італії вирішили перевірити на міцність гіпотезу безперервності сновидінь, яка стверджує, що сни — це всього лише продовження реального життя. Для цього вони розробили алгоритм, що дозволяє швидко витягти потрібну інформацію зі звітів про сновидіннях. Що саме потрібно шукати серед тарабарщини, яка сниться людям, вченим підказала система аналізу снів, розроблена в 1966 році холом і Ван де Каслом. Система інтерпретує мрії з точки зору персонажів, їх взаємодії та емоцій, які виникли через ці взаємодії.

Алгоритм Фоглі дозволив швидко проаналізувати близько 24 тисяч звітів про сновидіння, наданих у вільному доступі в базі даних DreamBank. Результати аналізу контрольної групи звітів вчені порівняли з ручною інтерпретацією снів і виявили, що алгоритм робить такі ж висновки, що терапевти, в 75% випадків. У процесі аналізу вчені перевірили гіпотезу безперервності і» витягли «з більшості снів» статистичні маркери”: реальних людей і їх взаємодії, які могли стати спотвореним відображенням того, що відбувається в житті.

Читайте також:  2020 рік став рекордно коротким, адже Земля обертається все швидше

Подібні алгоритмічні підходи до аналізу сновидінь в майбутньому спростять кількісну оцінку важливих аспектів снів, яка зараз проводиться вручну і є повільним і трудомістким процесом. Фоглі стверджує, що створений ними алгоритм одного разу може перерости в «технології, які ліквідують нинішній розрив між реальним життям і сновидіннями», що б це не значило.