Наука

Названо кам’яні споруди, котрі старші за єгипетські піраміди

Мусталіли

Одне з найбільш детальних досліджень мустатілів – загадкових споруд на Аравійському півострові – підтвердило, що вони є одними з найстаріших кам’яних будівель в світі.

Мустатіли були виявлені в 2017 році на території сучасної Саудівської Аравії. Спочатку археологи прийняли низькі кам’яні споруди за паркани, але вирішили не поспішати з висновками і, аналізуючи форму, назвали їх просто «прямокутниками» — так з арабської мови перекладається слово «mustatil». На протилежних сторонах одного з спотворених часом кам’яних прямокутників дослідники виявили платформу з геометричними візерунками, раніше не зустрічалися в наскального живопису.

“Цілком імовірно, що ці структури візуально були дуже вражаючими і, можливо, досить яскраво забарвленими”, – Х’ю Гроукатт з Інституту Макса Планка в Німеччині.

Міжнародна група вчених під керівництвом Гроукатта вивчила 104 мустатіла на півдні пустелі Великий Нефуд в Саудівській Аравії. Нещодавно результати одного з найбільш докладних досліджень цих будівель з’явилися в журналі The Holocene. У пошуках відповідей археологи забиралися в самі різні місця, виявляючи мустатіли навіть на схилах вулканів. Споруди були всіляких розмірів: від 15 до 616 метрів в довжину.

Знімки мустатилів з супутника

Знімки мустатилів з супутника

Малі мустатіли складно було побачити з землі, тому дослідження почалося з супутника. Потім археологи відвідали споруди особисто і зібрали зразки для встановлення віку мустатилів. Ізотопний радіовуглецевий аналіз показав, що один з пам’яток давнини був споруджений приблизно в 5000 році до нашої ери. Для порівняння, найстаріша єгипетська піраміда Джосера була побудована архітектором Імхотепом в період з 2667 по 2648 роки до нашої ери.

Читайте також:  Вчені виявили винуватця масового вимирання динозаврів

Призначення мустатілів поки залишається загадкою. Припущення археологів про те, що це вольєри для домашньої худоби, було швидко спростовано. Мустатіли виявилися занадто низькими, щоб утримувати тварин. До того ж, в довгій стіні не знайшлося очевидних місць входу. Інша версія говорить про те, споруди були місцем для проведення релігійних ритуалів, можливо, пов’язаних з прийняттям скотарства. Однак остаточно переконатися в цьому можна тільки після додаткових досліджень, в тому числі, і інших мустатілів, яких насправді може бути набагато більше, ніж виявили археологи.