Офошор

The Economist: Уроки, які ми повинні винести з панамського офшорного скандалу

Три роки тому вперше з’явилися перші звіти про офшори, написані на основі витоку даних конфіденційних документів. Деякі клієнти Mossack Fonseca, юридичної фірми в Панамі, розхвилювалися через цю історію і поцікавилися у компанії, чи знаходиться в безпеці їх секретна інформація. У Mossack Fonseca відповіли, що хвилюватися не варто, оскільки їх data-центр захищений алгоритмом шифрування “світового класу”. Але сталося зовсім навпаки. На цьому тижні Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) опублікував перші дані про клієнтів Mossack Fonseca, отримані в результаті витоку інформації. Про це пише The Economist.

Особистість людини, який передав ICIJ інформацію про офшори невідома. “Панамські папери” охоплюють період в 40 років і розкривають інформацію про офшорні холдинги 140 політиків і посадових осіб, в тому числі 12 діючих і колишніх президентів, монархів і прем’єр-міністрів. Вони показують рухи коштів, вироблені за участю, щонайменше, 33 людей і компаній, що знаходяться в чорному списку США за торгівлю з державами-ізгоями, терористами або наркобаронами. Суми, які фігурують в документах, величезні, в іншому, як і деякі імена.

Друзі Володимира Путіна, переправили $ 2 млрд через мережу офшорних банків і компаній, зять президента Китаю, діти прем’єр-міністра Пакистану і кузени диктатора Сирії, батько Девіда Кемерона – всі мали відношення до Mossack Fonseca.

Юридична фірма заперечує свою провину так само, як і багато її клієнтів. Офшори дійсно можуть використовувати цілком законно. У ситуації, коли дві фірми створюють спільне трансграничне підприємство, вони можуть зареєструвати його на нейтральній території. Крім того, багато громадян нестабільних країн часто шукають безпечні місця для зберігання своїх заощаджень. Однак офшорні компанії також використовуються для того, щоб приховати незаконне багатство.

У доповіді ICIJ багато кидається в очі. Наприклад те, яке багатство отримали близькі друзі і родичі деяких впливових політиків. З’ясувалося, що дочки президента Азербайджану володіють золотими копальнями. Племінник президента ПАР Джейкоба Зуми досяг успіху на нафтових контрактах в Демократичній республіці Конго, куди Південна Африка направила понад 1000 миротворців. Цей факт обурив звичайних громадян. Пан Зума зіткнувся із загрозою імпічменту через незаконне привласнення державних грошей на будівництва палацу. Люті протести змусили піти у відставку і прем’єр-міністра Ісландії, після того, як стало відомо про те, що його дружині належать таємні офшорні інвестиції.

Корупція робить світ біднішими і позбавляє рівності. Коли політики крадуть, залишається менше коштів на будівництво шкіл і доріг. Коли вони укладають вигідні для себе і свого оточення контракти, страждають платники податків і чесні фірми. Все це послаблює зростання.

Очищення офшорів не вирішить проблему. Основна відповідальність за ситуацію лежить на урядах країн, багато з яких мають діяти активніше, щоб зробити фінанси прозорими і уникнути кумівства. Глобальні зусилля повинні бути спрямовані на те, щоб боротися з анонімністю посередників, які допомагають відмивати гроші.

Ці проблеми можна вирішити шляхом створення центральних реєстрів бенефіціарну власності, відкритих для податкових, правоохоронних органів і громадськості. Покарання на брехню при реєстрації фірми повинно бути жорстким. Великобританія і кілька малих країн вже рухаються в цьому напрямку. Інші повинні брати приклад.

Крім того, необхідно регулювати роботу юридичних фірм та інших підприємств, які керують офшорними компаніями або трастами. Вони повинні знати своїх клієнтів і відсівати шахрайські схеми. Однак на сьогоднішній день великі гроші платяться за буферні операції і додатковий рівень захисту. Уряди докладають зусиль для того, щоб світові банки дотримувалися правил боротьби з відмиванням грошей. Ще одним можливим кроком, який допоможе виправити ситуацію, може стати введення кримінальної відповідальності за несплату податків. Діяти потрібно рішуче.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *