Наука

У Фінляндії анонсовані сонячні батареї з «неможливим» ККД

Сонячні панелі

Дослідники з Університету Аалто (Фінляндія) заявили про створення фотоелектричних пластин з квантовою ефективністю 132% на основі наноструктурованого кремнію. Їх розробка, здається неможливою, в перспективі може стати основою для створення нового покоління сонячних батарей з рекордним ККД.

Фотони світла

У теорії створення фотоелектричного пристрою, що має квантову ефективність в 100%, має на увазі, що на кожен падаючий на його поверхню фотон світла генерується один електрон. Розробка ж фінських дослідників передбачає появу додаткових електронів, а загальна ефективність подібного перетворювача на основі чорного кремнію і конусних наноструктур, що поглинають УФ-випромінювання, склала 132%.

Читайте також:  Вчені дізналися, як можна спілкуватися з кішкою

Здавалося б, подібний процес неможливий, оскільки енергія не може братися з нізвідки. Але мова, за словами вчених, і не йде про «бонусні» 0,32 електрона — зате 32-процентна ймовірність «вибити» два електрона з пластини при попаданні на неї одного фотона, що володіє високою енергією, цілком з’ясовна з точки зору науки і не суперечить законам фізики.

За висновком дослідників чорний кремній поглинає значно більше фотонів, ніж інші матеріали, а використання масиву з конічних наноструктур дозволило істотно підвищити ефективність пластин. Вчені провели чимало досліджень з модифікованим чорним кремнієм-фотоелектричні сенсори нового покоління, за їхніми словами, вже надійшли у виробництво і незабаром будуть доступні для комерційного використання.

Читайте також:  Вчені наблизилися до створення надточного ядерного годинника

Джерело: newatlas.com