Як вирішують проблеми сильні люди

Як вирішують проблеми сильні люди

Чому деякі люди з гідністю переносять найсерйозніші випробування, в той час як інші опускають руки і скаржаться на життя через незначні труднощів? Костянтин Смигін, засновник проекту бізнес-книг в короткому викладі MakeRight.ru, ділиться з читачами BiZUA висновками з книги Раяна Холідея (Ryan Holiday) «Як вирішують проблеми сильні люди».

Про що ця книга?

Про мистецтво перетворювати проблеми в можливості. Мова йде не просто про досягнення успіху всупереч обставинам, а про вміння робити так, щоб перешкода, що стоїть на шляху, стало частиною шляху. Цей підхід і відрізняє сильних людей.

А про яких сильних людей йде мова? Хто вони?

Кого ми зазвичай вважаємо сильними? Людей, які з гідністю справляються з труднощами, не опускають руки, перетворюють проблеми в можливості. Такі чоловіки і жінки жили в усі часи.

  • Чи знаєте ви, що майбутній великий афінський оратор Демосфен з дитинства був хворобливим і страждав дефектом мови? Будучи дитиною, він втратив батьків, а його опікуни розікрали його спадок. Але це не зломило його. Він мріяв стати оратором і кожен день займався. Він виконав свою мрію і покарав в суді своїх кривдників.
  • Чи знаєте ви, що майбутній нафтовий магнат і перший мільярдер Джон Рокфеллер був сином алкоголіка і злочинця і почав працювати в 16 років за мінімальну оплату?
  • Чи знаєте ви, що в уже зрілому віці винахідник Томас Едісон пережив пожежу власної лабораторії, де згоріла більша частина його праць? Під час пожежі він попросив сина покликати друзів і мати, щоб ті розділили з ним видовище, і сказав, що вони просто позбулися зайвого сміття. До речі, мало хто знає, що Едісон був практично глухим.
  • Чи знаєте ви, що американська письменниця Хелен Келлер через перенесеного в ранньому дитинстві захворювання була сліпою і глухою? Але це не завадило їй вести активне політичне і громадське життя і допомагати іншим.
  • Чи знаєте ви, що Віктор Франкл, всесвітньо відомий психолог, провів кілька років в концентраційних таборах і втратив в них майже всю свою родину? Але він не здався і продовжив в повоєнний час робити те, що наповнювало його життя сенсом, доживши до 92 років.
  • Чи знаєте ви, що Авраам Лінкольн все життя страждав від найтяжкіших депресій і кілька разів перебував на межі самогубства? Він виріс в убогості, втратив матір і кохану жінку, багато разів переживав поразки в своєму політичному житті, але це не завадило йому стати легендою.

Більшість з нас ніколи не стикалися з жахами, які пережили ці люди. Але часто ми панікуємо, сходимо з розуму і скаржимося на несправедливість по набагато менш серйозним приводам. Нас зупиняють і виводять з себе незначні перешкоди на зразок чиєїсь критики, пробки на дорозі або непрацюючого інтернету. Страх, відчай, обурення, розгубленість – типові реакції на труднощі.

Але ніхто не обіцяв нам, що життя буде справедливим і безперешкодним. Нам усім доводиться стикатися з труднощами. Від нас залежить, як ми будемо на них реагувати.

Сильні люди відрізняються тим, що виявляють стійкість і витримку, контролюють свої емоції. Вони не здаються перед обличчям проблем і, більш того, роблять проблеми частиною свого шляху.

Як освоїти підхід до труднощів сильних людей?

Як вирішують проблеми сильні люди: філософія стоїків

У сильних людей є система переконань, якої вони дотримуються і яка допомагає їм зберігати ясну голову і правильно ставитися до незгод. Щоб справлятися з труднощами як сильні люди, нам потрібна така ж система переконань. Нам не потрібно винаходити нічого нового, адже ця система – основа філософії стоїків.

О ні, тільки не філософія …

На жаль, в масовій свідомості філософія асоціюється з покритими пилом товстими книгами, чорно-білими портретами філософів і абстрактними міркуваннями, ніяк не пов’язаними з тим, з чим нам доводиться стикатися щодня. Але мова не про таку філософію. Вчення стоїків дивно прагматичне.

Незважаючи на те, що стоїцизм зародився в Стародавній Греції, його принципи здатні збагатити життя і сучасної людини.

Яким чином?

Вчення стоїків направлено на прийняття життя у всіх її проявах, на вироблення стійкості і правильного ставлення до незгод, на приручення своїх емоцій і управління своїми реакціями.

Раян Холідей розповідає про секту не як про філософську концепцію, а як про практичне інструменті. Він розрізняє в підході сильних людей три складові: сприйняття, дія і воля.

Перша складова – сприйняття. Що воно значить?

Сприйняття – це те, як ми бачимо і інтерпретуємо те, що відбувається. Якщо ми емоційно залучені в ситуацію, то не бачимо всієї картини і діємо собі на шкоду. Тому важливо правильно налаштувати своє сприйняття, щоб вміти брати під контроль свої емоції. Це не означає перестати відчувати що-небудь, це означає стати господарем своїх почуттів, а не їх слугою.

І що це дає?

Складні ситуації відбуваються постійно, нам потрібна витримка і холоднокровність, щоб з ними справлятися. Зберігаючи спокій, ви завжди будете на голову випереджати тих, хто панікує. Крім того, правильне сприйняття допомагає побачити в кризі нові можливості. Більшість людей сприймають проблеми як щось жахливе, але не ті, кого ми вважаємо сильними. Правильне сприйняття допомагає бачити всю ситуацію в цілому і зосередитися на тому, що ми можемо змінити. Емоційна стійкість і незворушність – запорука правильних дій в складних ситуаціях.

Як цьому навчитися?

Тут немає особливих секретів: важлива практика і ментальне тренування, спрямоване на приручення емоцій. Холідей розповідає про декілька прийомах стоїків: повертати об’єктивність, називаючи все своїми іменами (вино – скислий сік винограду); в складних ситуаціях представляти, що б ви порадили людині з такими ж проблемами, як у вас. Часто ми даємо розумні поради про те, як правильно себе вести іншим, але, коли справа стосується нас, поводимося нерозумно і ірраціонально. Варто відсторонитися, знизити емоційну залученість, і правильне рішення не змусить себе чекати.

Друга складова стоїчного підходу – дія

Як вирішують проблеми сильні люди? Діють!

Дія – це необхідність, говорить Холідей. Ви не можете сховатися від проблем, потрібно діяти, долати перешкоди і фарбувати їх в потрібний вам колір. Автор наводить як приклад Віктора Франкла, який вважав, що ми не повинні чекати відповіді на питання «У чому сенс життя?» – це питання світ задає нам. І наша відповідь – в наших діях: в завзятості, розсудливості, терпінні і зосередженості.

Ще дві важливі ідеї, пов’язані з дією, про які розповідає Холідей, – це розуміння того, про що нам говорять наші помилки, і розуміння того, що будь-яка дія має значення. Не існує роботи, негідної нас. Роблячи щось упівсили, ми деградуємо.

Але дія – це не завжди дія в буквальному сенсі. Іноді краще спочатку погодитися з опонентом. Тоді ви швидше схилите його до своєї точки зору, ніж коли будете наполегливо доводити його неправоту. Краща тактика – звертати дії інших людей проти них самих, вміючи вчасно відійти в сторону.

Третя складова – воля

Під волею більшість розуміє бажання що-небудь отримати. Але Холідей прояснює відмінність між такою волею і волею в розумінні стоїків. Воля як бажання дуже крихка і ненадійна. Справжня застава сили в іншій волі – в стійкості до впливів і гнучкості, вміння знаходити сенс в перешкодах.

Ми живемо в світі з ілюзією, що можемо все контролювати. Сучасні технічні засоби укорінюють в нас цю помилку. Коли трапляється щось жахливе, ми відмовляємося вірити і відчуваємо шок. Але хіба все життя не є непередбачуваним? Будь-яка хвилина може стати останньою. Саме воля допомагає нам жити в такому непередбачуваному світі.

Хіба це не похмурий погляд на речі?

Чим більше ми відгороджуємося від правди, тим більше втрачаємо силу. Парадокс в тому, що прийняття власної смертності збагачує наше життя.

Стародавні стоїки міркували про смерть і готували себе до непередбачуваності світу. Це допомагало їм зберігати спокій в найважчих ситуаціях.

Багато хто запитує: який сенс в житті, якщо нас чекає смерть? Але, з точки зору стоїцизму, смерть, навпаки, надає життю сенс.

Присвячуючи час життя порожнім заняттям, ми живемо так, ніби ми безсмертні.

Нагадування про кінцівку власного життя допомагають концентруватися на головному. Навіть з факту власної смертності можна винести користь.

Ще один парадокс в тому, що наше життя стає багатшим, коли ми присвячуємо себе тому, що виводить нас за рамки наших дрібних егоїстичних інтересів.

Яка в цьому практична користь?

Практична користь від книги

Проблеми не застануть вас зненацька. Ви можете використовувати цей підхід в бізнесі, на роботі або в особистому житті. Нова справа, нові відносини, народження дитини, будь-яка приємна подія викликають у нас приплив ентузіазму. Але, коли щось йде не так, як ми собі уявляли, це виводить нас з себе. Чому б не підготуватися заздалегідь, адже з упевненістю можна сказати: що б ви не починали, ви зіткнетеся з перешкодами.

Перед запуском нового проекту уявіть, що він провалиться. Уявіть, які труднощі виникнуть у відносинах, на роботі, при вихованні дитини. Чому це може статися? Що піде не так? Що ви зробите, щоб передбачити те, що можна передбачити, і що ви будете робити, якщо трапиться щось, на що ви вплинути не зможете? Коли дійсно виникнуть складності, ви будете до них готові, ви будете мати запасний план або хоча б будете морально підготовлені до них. Ви швидше мобілізуєте сили. Цей підхід як щеплення: він допомагає виробляти антитіла до труднощів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *