Наука

Вчені встановили найближчого родича динозаврів на сьогодні

Гатерія

Гатерія (туатара) – вид плазунів і єдина рептилія, чиї предки, колись бродили по землі разом з динозаврами. До такого висновку прийшли вчені з Університету Аделаїди (Австралія) в своєму новому дослідженні.

Дослідження було зосереджено на одиночному вигляді рептилій, який виник в тріасовий період близько 250 мільйонів років тому і зустрічається тільки в Новій Зеландії.

Вчені провели аналіз генома гаттерії, який виявив незвичайну амінокислотну послідовність ДНК і РНК, яка говорить про те, що ця тварина має спільне і з рептиліями, і з ссавцями.

Читайте також:  Дослідник підрахував шанс появи життя на Землі

“Туатара – останній виживший вид групи рептилій, які бродили по землі разом з динозаврами, і дивно, що його геном має спільні риси з такими ссавцями, як качконіс і єхидна”, — коментує автор дослідження професор Девід Адельсон.

Робота показала, що деякі послідовності ДНК туатари переміщаються і стрибають, саме вони більше схожі на ті, які можна виявити у качкодзьоба. “Геном туатари містив близько 4% «блукаючих» генів, які поширені у рептилій, близько 10% — у качкодзьобів і єхидн і менше 1% — у плацентарних ссавців, таких як люди”, — сказав професор Адельсон.

Не маючи близьких родичів, становище туатари довгий час було спірним. Нове дослідження міцно поміщає туатару в гілку, спільну з ящірками і зміями, але вони, мабуть, відокремилися і стали «самі по собі» близько 250 мільйонів років. Вчені підкреслюють, що це досить рано, враховуючи, що примати виникли тільки близько 65 мільйонів років тому, а гомініди, від яких походять люди, виникли приблизно шість мільйонів років тому.