Робота

Кого найчастіше вибирають досвідчені роботодавці: працьовитих чи талановитих

Талант проти працьовитості

«Ми цінуємо працьовитих працівників, – говорять багато роботодавців, – нам потрібні ті, хто невтомною працею досягає результатів …» Вчені з’ясували, чи є в цій фразі лукавство …

«Тому, хто наполегливо трудиться, воздасться по заслугах» – ви напевно не раз чули подібні фрази, а може бути, навіть щиро погоджувалися з ними. Так, треба бути працьовитим і, стиснувши зуби, вперто підніматися кар’єрними та соціальними сходах крізь роки праці. Але суха статистика демонструє, що кожен день ці ідеали віддаються, коли роботодавці надають перевагу кандидатам з талантом і нереалізованим потенціалом тим, хто добився добрих результатів завдяки важкій роботі.

Ми думаємо, що можемо стати видатними професіоналами, отримати нові можливості, в тому числі соціальну мобільність, якщо у нас буде мотивація і ми будемо напружено працювати. Ми готові підписатися під кожним цим словом, але все одно обираємо талант.

Чіа-Юнг Цай (Chia-Jung Tsay) – вчений з Університетського коледжу Лондона

Дослідження Цай підтвердили те, що ще письменник і поп-соціолог Малкольм Гладуелл (Malcolm Gladwell) охрестив перевагою природних даних. Цай і гарвардський психолог Махзарін Банажі (Mahzarin Banaji) попросили 103 професійних музикантів оцінити двох виконавців на підставі їх письмових характеристик і записів гри фрагмента «Три рухи Петрушки» з балету Стравінського. Насправді це був один і той же музикант, але в жодному описі був зроблений упор на те, що він домігся результатів наполегливою працею, а в іншому – на те, що він розвивав свій талант.

В анкетах учасники дослідження вказали, що в більшій мірі цінують зусилля і практику, а не вроджені здібності. Однак, коли прийшов час оцінити «музикантів», вони поставили більш високі оцінки талановитій людині і пророкували йому великий успіх у майбутньому.

У подальших дослідженнях було виявлено, що досвідчені музиканти частіше відчувають прихильності талантам, ніж новачки, але ж саме експерти зазвичай приймають рішення про наймання на роботу.

Цай припустила, що талант грає важливу роль тільки в творчому середовищі, і розширила область досліджень. Вона вибрала підприємництво, де цінуються працьовитість і досвід, а реальні досягнення оцінюються навіть вище, ніж можливий успіх.

Досвід був схожий на попередній: випробовувані прочитали про двох бізнесменів, в одній характеристиці був зроблений упор на досвід і працьовитість, в іншій – на вроджений талант. Потім підприємці виступили з хвилинною промовою, представивши однакові бізнес-пропозиції.

І знову талановитий отримав вищі оцінки. Учасники дослідження відзначили, що їм більше сподобався його виступ і вони готові були інвестувати в його підприємство або найняти такого співробітника.

І саме учасники зі значним досвідом ведення бізнесу були особливо небайдужі до талантам.

Підбір персоналу

В окремому експерименті Цай з’ясувала, наскільки сильно вибір природних даних заважає роботодавцям і тим, хто шукає бізнес-партнерів. Учасники дослідження розглядали підприємців, розбитих на пари: видатні вроджені здібності та успіхи, досягнуті важкою працею. У характеристиках бізнесменів були вказані досвід роботи, коефіцієнт лідерства, залучений капітал. І знову учасники з великим досвідом готові були відмовитися від частини претендентів з хорошими показниками заради їх талановитих конкурентів.

Ми ризикуємо, коли відкидаємо висококваліфікованих кандидатів з очевидними досягненнями і віддаємо перевагу тим, у кого начебто є вроджений талант. Але визнавши те, що ми підсвідомо обираємо таких людей, ми зможемо краще ідентифікувати їх і наймати тих, у кого сильніше розвинені цінні для роботи якості і хто з більшою ймовірністю допоможе нам досягти успіхів у довгостроковій перспективі.

Чіа-Юнг Цай (Chia-Jung Tsay)
вчений з Університетського коледжу Лондона

Що ж стосується претендентів, то їм під час співбесіди з досвідченим фахівцем краще робити упор на таланти, замість того щоб розповідати про працьовитість.

У подальших дослідженнях Цай сподівається отримати уявлення про те, чому перевага віддається природним даним. Можливо, справа в тому, що люди мимоволі сприймають талант як більш стійку характеристику і асоціюють його з неодмінним успіхом.