Інвестування

Що таке ПІФ?

Пайовий інвестиційний фонд

Що таке ПІФ? Види ПІФів. Плюси і мінуси заробітку за допомогою ПІФ.

Інвестиції … Саме вони дозволяють заробляти хороші гроші і відчувати себе в безпеці навіть під час кризи.

Інвестувати можна в що завгодно: нерухомість, золото, цінні папери, акції та багато іншого. Один із способів – стати членом Пайового інвестиційного фонду (ПІФу).

Що таке ПІФ, звідки він взявся, яка його класифікація і чи можна з його допомогою заробити – тема сьогоднішньої статті.

Що таке ПІФ?

Пайовий інвестиційний фонд – це комплекс, що складається з часток (паїв) вкладників без залучення юридичних осіб.

Управляє таким фондом довірена особа або компанія-управлінець. Якщо який-небудь з пайовиків не бажає більше брати участь в конкретному ПІФі, то він може продати свою частку, щоб далі інвестувати гроші, які отримав на свій розсуд. Невеликий відсоток (2-3%) прибутку отримує і керуючий.

Зовсім по-простому відповісти на питання «Що таке ПІФ?» Можна на такому прикладі.

Ось уявіть, що одного разу ви з трьома друзями купили у власника саду одну з зростаючих на його території молоденьких яблуньок з метою через кілька років, коли вона почне давати врожай, мати можливість ласувати соковитими і смачними плодами. Ви заплатили гроші, власник саду продовжує ретельно доглядати за купленим вами деревом, як і за іншими.

І ось через 5 років яблунька дала перший урожай, і ви з друзями отримали по першому кілограму яблук. Одне яблуко ви повинні будете віддати власнику саду за те, що він поливав, підгодовував, білив і обкопував ваше дерево.

Чим вище і потужніше ваше дерево, тим більший щорічний урожай ви будете збирати. Коли вам набридне споживати яблука і ви захочете купити вишневе дерево, то ваші друзі або власник саду можуть викупити вашу частку.

Коли з’явився перший ПІФ?

«Падіння фондового ринку – настільки ж звичне явище, як січнева завірюха в Колорадо. Якщо ви готові до неї, вона не може заподіяти вам шкоди. Падіння – прекрасна можливість дешево купити акції, які скидають полохливі інвестори, побоюючись бурі. »
Пітер Лінч

Перший Пайовий інвестиційний фонд виник в США в 1924 році і називався він Massachusets Investory Trast.

Однак в цей час Америка, та й не тільки вона, переживала тяжку кризу, і населення сприйняло ідею «нести комусь гроші, щоб потім разом з натовпом незнайомих людей володіти чимось, вельми насторожено». Навіть прийнятий в 1940 році урядом США закон про інвестиції не допоміг.

Інвестиційний бум в ПІФи почався лише з 1950-х років. Якщо спочатку 1950-х ПІФи управляли 57 мільйонами доларів, то до початку 1960-х ця сума збільшилася до 1 мільярда доларів. Населення вже не запитувало, що таке ПІФ, воно прекрасно знало і про його переваги, і про прибуток, який можна отримувати, ставши власником паю.

Черговий підйом в розвитку ПІФів США випробували ближче до 1980-х років. Банки виплачували своїм вкладникам настільки низькі відсотки, що вони навіть не покривали темпи зростання інфляції. Люди почали шукати альтернативні способи убезпечити свої заощадження і потягнулися до Пайових фондів.

На російський, а потім і на український ринок ПІФ прийшов в середині 1990-х років. Саме тоді уряд вирішив врегулювати його діяльність на законодавчому рівні. На сьогоднішній день трійка найбільш успішних ПІФів виглядає так:

Росія: Сбербанк, Довірлива Інвестиційна Компанія і Райфайзен;
Україна: Всесвіт, Кінто, Альтус.

Що таке ПІФ: яких видів він буває?

 
Пайові інвестиційні фонди прийнято розділяти по вектору інвестування або за типами цінних паперів, які включені до складу ПІФу.

Найбільш популярними вважаються:

 1. Облігаційні. Вони дуже схожі на банківські депозити. Керуюча компанія набуває облігації дохідних підприємств. Фахівці вважають, що цей метод інвестування один з найменш ризикованих і до нього варто вдаватися під час фінансових криз. Заробити можна від 15% до 50% річних.
 2. Акційні. Керуюча компанія на гроші пайовиків придбає акції підприємств, доступні для вільного продажу. Якщо на біржових торгах ростуть котирування цих акцій, то зростає і прибуток пайовиків, якщо падають, то відповідно пайовики втрачають прибуток. Подібні інвестиції фахівці вважають досить ризикованими, оскільки дуже складно передбачити котирування тих чи інших акцій на біржі.
 3. Змішані. Їх фонди складаються, як з облігацій, так і з акцій. Головна перевага подібних ПІФів – гнучкість. Залежно від ринку вони збільшують частку одного чи іншого виду цінних паперів, щоб вкладники отримали максимальний прибуток.
 4. Венчурні. Інвестори отримують прибуток за рахунок покупки цінних паперів компаній, які впроваджують на ринок інноваційні проекти. Як мінімум 70% подібних вкладів виявляються збитковими, але досить однієї вдалої інвестиції, щоб покрити всі утрати.
 5. Іпотечні. Керуючий вкладає гроші своїх пайовиків в житлову або комерційну нерухомість. Подібний вид ПІФів досить новий на ринку України.
 6. Хеджеві. Управлінці ПІФу знаходять механізми збільшити прибуток своїх вкладників і при зростанні ринку, і при його падінні. Досить ризиковані інвестиції, оскільки схема завжди може не спрацювати.

Плюси і мінуси заробітку за допомогою ПІФ

Звичайно, як і будь-який вид інвестування ПІФи мають, як позитивні, так і негативні сторони.

Плюси:

 • Необмежені можливості для інвестування: можна знайти ПІФ, який приймає навіть 100-гривневі паї.
 • Діяльність фондів контролюється урядом, що зменшує шанси аферистів на легкий заробіток.
 • Непотрібність платити податки, поки ваші гроші знаходяться в обороті.
 • Можливість отримати більш високий дохід, ніж від банківського депозиту або інвестицій в нерухомість.
 • Керуючі ПІФами – професіонали, яким набагато легше розібратися в підводну течію фондового або валютного ринку, ніж непідготовленій людині, яка вирішила самостійно заробляти на падінні / зростанні акцій або курсах валют.
 • Буквально за день-два ви зможете продати пай і отримати свої гроші.

Мінуси:

 • Високі ризики, навіть якщо порівнювати з банківськими депозитами.
 • Непрофесіоналові важко розібратися в розмаїтті ПІФів і вибрати правильний.
 • Керуючий буде отримувати свою винагороду, навіть якщо ви не отримуєте прибуток від його діяльності.

Робота з ПІФами: плюси і мінуси за Робертом Кіосакі.

Сподіваюся, тепер ви зрозуміли, що таке ПІФ, і як з його допомогою можна заробити.

Хотілося б застерегти тих, хто розраховує в короткі терміни отримати величезний прибуток. Середньорічний дохід від паю – 20%, а по-справжньому великі гроші ви зможете отримати після 10 років інвестування і то, за умови, що керуючий ПІФом – професіонал своєї справи.