Наука

Арктика може залишитися без льоду вже через 30 років

Глобальне потепління

У 2018 року Арктика за одне літо втратила 10 мільйонів кілометрів морського льоду. Дослідники говорять, що з таким темпом регіон вже протягом тридцяти років може втратити всю льодову поверхню.

Вчені з Національного центру полярних і океанічних досліджень (Індія) проаналізували дані за літо 2018 року, коли в Арктиці спостерігалися високі температури і порівняли їх з супутниковими спостереженнями, починаючи з 1979 року. У липні 2018 року, на піку танення Арктика втрачала близько 105 тисяч квадратних кілометрів льоду щодня, території порівнянної з площею Ісландії.

Завдяки супутниковим даним можна було простежити за тим, як відступав лід через північні моря — Чукотське, Східно-Сибірське, Карське, Баренцове і море Лаптєвих, а також виміряти його протяжність, товщину і обсяг. У вересні 2018 року, як з’ясували вчені, протяжність морського льоду склала одну третину від зимових показників.

Читайте також:  Створено робочий проект реактора термоядерного синтезу

Всього за ці чотири десятиліття, за спостереженнями досліджень, втрата льоду збільшувалася на 12,8% за декаду і на 82 тисячі квадратних кілометрів на рік. Показники 2018 року в порівнянні з даними майже сорокарічної давності говорять про те, що швидкість танення льоду збільшилася в три рази.

За словами співавтора дослідження Авішара Кумара, якщо танення морського льоду продовжить прискорюватися зі швидкістю 13% за декаду, то в Арктиці, ймовірно, не буде льоду вже протягом наступних трьох десятиліть.

Зрозуміло, що наслідки таких негативних процесів вплинуть не тільки на Арктику, але торкнуться і багато інших регіонів Землі.

Залишити коментар