Наука

Ізраїльські вчені спростували уявлення про мозок

нейронні зв'язки

Щільність нейронних зв’язків у мозку людини та інших ссавців виявилася однаковою.

Щоб з’ясувати це, група вчених з Університету Тель-Авіва, Ветеринарного інституту імені Кімрона та ізраїльського технологічного інституту провела унікальне дослідження, вивчивши за допомогою МРТ мозок близько 130 видів ссавців видів – від людини до миші. Потім отримані дані були проаналізовані за допомогою математичної методики, щоб визначити провідність мозку, тобто кількість синапсів, які проходить інформація переміщаючись по нейронній мережі.

“Мозок ссавців складається з двох півкуль, з’єднаних між собою нервовими відростками-аксонами, — які передають інформацію, – пояснює професор Яніф Ассаф з Університету Тель-Авіва. – Для кожного відсканованого нами мозку ми вимірювали чотири параметри: рівень зв’язаності в кожній півкулі, зв’язаність між півкулями і загальна щільність нейронних зв’язків. Ми виявили, що загальна щільність нейронних зв’язків однакова у всіх ссавців, великих і маленьких, включаючи людину. Іншими словами: інформація переміщується з одного місця в інше через однакову кількість синапсів”.

Читайте також:  З'ясувалося, де діти погано ростуть

Але, як відзначають автори дослідження, при однакова загальна щільність зв’язків в різних мізках досягається різними шляхами: у деяких вище зв’язаність всередині півкуль і нижче між ними, а деяких — навпаки. Причому ці відмінності спостерігаються як між видами, так і серед окремих їх представників. Професор Йоссі Йовель з виключають, що ці різні типи пов’язаності можуть впливати на різні когнітивні функції або ж, наприклад, підвищені здібності до музики або математики.

Відкриття ізраїльських вчених спростовує усталене уявлення про те, що критично важлива для функціонування мозку щільність нейронних зв’язків у людини вища, ніж у тварин. Раніше для багатьох вчених вона служила одним з пояснень когнітивної переваги людини, але тепер, схоже, від цього уявлення доведеться відмовитися.

Читайте також:  Вчені кількісно виміряли вплив авіації на клімат

Автори дослідження впевнені, що щільність нейронних зв’язків, а отже і ефективність передачі інформації, є ключовою еволюційною особливістю всіх ссавців незалежно від розміру і структури мозку — так само, як наприклад, наявність чотирьох кінцівок.

Залишити коментар