Голд карта

Що потрібно зробити українцю, щоб банк не заблокував рахунки

Останнім часом НБУ почав активно цікавитися, як банки виконують його постанову № 417 від 15 червня 2015 року “Про здійснення банками фінансового моніторингу”. Варто відразу обумовити, що це положення розроблено відповідно до директив угоди про асоціацію з ЄС, і воно є дійсно кроком в напрямку євроінтеграції українських банків і наближення до європейських стандартів. НБУ фактично дав банкам півроку, щоб вони перебудували роботу своїх служб фінансового моніторингу, а тепер він хоче перевірити, як банки з цим впоралися.

Якщо дуже коротко описати, в чому полягає головна суть цього фінансового моніторингу, то вона полягає в тому, щоб банки всі операції за рахунками клієнтів контролювали, і в разі підозрілих операцій блокували рух і вчасно інформували про це компетентні органи.
В ЄС давно вже працює цей механізм, в результаті клієнтові завжди потрібно бути готовим пояснити банку, де він взяв гроші, чому хоче перерахувати ту чи іншу суму грошей, і пояснити, навіщо він це робить. А тепер і українці будуть вчитися користуватися своїми рахунками, як європейці.

Згідно з вимогами НБУ, з усіма угодами на суму більше 150 тис. грн підлягають жорсткому контролю на перевірку фіктивності та сумнівності, або якщо клієнт за місяць зробив великі платежі зі свого рахунку більше ніж три рази за місяць. Якщо банк запідозрить, що платіж має сумнівний характер або може бути використаний для фінансування тероризму, то банк зобов’язаний цей платіж заблокувати і зажадати від клієнта доказів, що операція легальна і законна.

Але, це якщо у клієнта є рахунок в банку. Якщо ж клієнт хоче перерахувати суму без відкриття рахунку більше ніж на 15 тис. грн, то банк зобов’язаний бути дуже уважним і не допускати сумнівні операції.

Про що сумніви

Що значить “сумнівні операції”? А це операції, які працівнику банку можуть здатися заплутаними або позбавлені економічного сенсу. Або операції, які здійснюються з підозрілою регулярністю, або на компанії, які мають ознаки фіктивності. Іншими словами, всі нетипові операції клієнта повинні бути відмоніторені і перевірені ще раз. Для цієї мети банк має право вимагати від клієнта документи, які показали б, що операція законна і легальна. Якщо ж клієнт не може або не хоче надати документи, то банк зобов’язаний заборонити такого роду операції.

Тому якщо фізична особа вирішила купити по безналу товар на суму більше 150 тис. грн, бажано запастися всім набором документів, щоб можна було переконати банк, що угода легальна. І краще не ускладнювати процес переказу грошей різними багатоходовими комбінаціями, інакше банк точно заблокує платіж.

Брехати банку не варто

Але, і це зараз дуже активно почали проводити деякі банки. НБУ зажадав від банків провести перевірку ідентифікації та верифікацію клієнтів банків. Вже зараз по кожному клієнту є набір документів, але НБУ вимагає, щоб банки перевірили ці документи і запросили нові, щоб оцінити ризик репутації.

Це стосується і юридичних і фізичних осіб. Виходячи з оцінки ризику, клієнти будуть поділені на малоризиковий – їх платежі будуть не так сильно контролювати, і високоризикових, яких можуть зобов’язати тепер за кожним платежем звітувати і пояснити джерела і доцільність руху грошей.

При цьому банки зобов’язані не тільки отримати інформацію про клієнта, а й перевірити її, при цьому допускається використовувати гласні і негласні методи. Тому, якщо за результатами перевірки анкети клієнта виявиться, що він збрехав, то банк зобов’язаний провести повторну ідентифікацію або верифікацію, і тільки після цього дозволити клієнту користуватися своїм рахунком.

ЄС вже давно проводить процес жорсткого контролю над рухом всіх грошових коштів по банківських рахунках. А тепер і Україна в рамках угоди про асоціацію з ЄС зобов’язана це зробити. Швидше за все, НБУ ще більше посилить використання готівкових платежів і буде змушувати українців частіше користуватися платіжними картками. При цьому всі операції клієнтів повинні бути тільки прозорі і законні. Якщо ж клієнт спробує зробити сумнівну операцію, то відразу буде заблокований. Вчимося жити як в ЄС.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *