Бензин

Коли в Україні подешевшає бензин

Світові ціни на нафту знову оновили історичні мінімуми. Котирування сортів Brent і WTІ на минулому тижні опускалися нижче за позначку $ 33 / барель. Настільки дешевою нафта була майже 12 років тому. Але українські водії як і раніше не можуть отримати хоч якусь вигоду з цього атракціону небаченої щедрості нафтових магнатів. Наші АЗС не поспішають переписувати цінники на паливо.

Акцизна присадка

Згідно з даними консалтингової групи “А-95”, невелике здешевлення бензину (на 5-6 копійок / л) відбулося лише 30 грудня. Тоді літр А-92 можна було залити за ціною 18,67 грн, а А-95 – по 19,37 грн. Але вже на початку минулого тижня вартість палива повернулася до позначок 18,73 грн / л і 19,43 грн / л відповідно.

Останні кілька тижнів планомірно знижується лише вартість дизеля і скрапленого газу (LPG). ДТ сьогодні на заправках продають по 16,77 грн / л, тоді як ще 2 грудня він коштував 17,01 грн / л. А LPG пропонують за середньою роздрібною ціною 9,01 грн / л (10,26 грн / л за станом на 2 грудня).

Експерти відзначають, що зараз на українському паливному ринку діють дві протилежні тенденції, що і стопорить зниження цін на нафтопродукти. З одного боку, за словами керівника спеціальних проектів НТЦ “Психея” Геннадія Рябцева, вартість бензину і ДП могла б бути знижена на 60-80 коп. / л за рахунок здешевлення нафтопродуктів, які ввозяться в країну (а це близько 85% всього палива).

Але, як зазначає Рябцев, цінами заважають впасти акцизи на нафтопродукти, які змінилися з 1 січня 2016 р. Як уже писав BizUA, в новому Податковому кодексі передбачено збільшення податкового навантаження на паливо на 13%. Мінфін розраховує, що це принесе в бюджет 3,2 млрд грн. Кошти повинні бути спрямовані на ремонт автодоріг.

 

Детально схема стягнення нових акцизів поки не розписана, тому трейдери не до кінця розуміють як вона буде працювати і, відповідно, які ризики потрібно закладати в ціни. У підсумку, як вважає Рябцев, це може призвести до подорожчання палива ще на 60-80 коп. / л. Експерт також розповів, що нафтотрейдери зараз чіпляються за будь-яку можливість знизити акцизне навантаження, наприклад, міняють маркування на імпортному паливі, в першу чергу ДТ. Але чим у підсумку закінчаться такі експерименти – поки неясно.

Директор же консалтингової компанії “А-95” Сергій Куюн, відзначає, що зниження закупівельних цін на нафтопродукти дозволить новому акцизу залишитися непоміченим для водіїв. “Приміром, податок на бензин складе порядку 65 коп. / л, але зниження світових цін на нафту з лишком перекриє цей збір та навіть дозволить продавцям знижувати ціни на паливо”, – сказав він.

Але цінники на вітчизняних АЗС почнуть змінюватися не раніше 18 січня, коли, за словами Геннадія Рябцева, нафтотрейдери будуть закуповувати нові партії палива. Вони почнуть надходити вже за новими контрактами, і, відповідно, за нижчою ціною. Тим більше, що світовим котируванням ще є куди падати. Як раніше писав BizUA, в НТЦ “Психея” озвучують прогнозну цифру навіть в $ 10-15 / барель.

Банкіри проти водіїв

Тобто, теоретично, вартість бензину на українських заправках через тиждень повинна трохи знизиться. Але не факт, що так воно і буде. Адже є ще такий потужний чинник як валютний курс. Для імпорту нових партій товару нафтотрейдери закуповують валюту у комерційних банків, які, у свою чергу, набувають її під замовлення клієнтів на міжбанківському валютному ринку.

Це може спровокувати здешевлення гривні, а згідно з ціновою паливною формулою, підвищення курсу долара на 1 грн. провокує подорожчання бензину марки А-95 приблизно на 70-80 коп. / л.

При цьому фінансисти прогнозують якраз подальшу плавну девальвацію нацвалюти. “У січні очікуємо збереження дисбалансу на міжбанківському валютному ринку – брак пропозиції і, ймовірно, плавну девальвацію гривні”, – говорить провідний аналітик групи компаній “Forex Club” Андрій Шевчишин.

З урахуванням усіх перерахованих вище факторів, вартість бензину до кінця місяця, за прогнозами Геннадія Рябцева, або залишиться на існуючому рівні, або ж трохи виросте. “Сезонний фактор переходу на зимове паливо ціни вже відіграли. Зараз все буде залежати від курсу валют і світових цін на нафту”, – розповів він. Втім, в ціноутворення можуть втрутитися та інші фактори.

На завтра в міністерстві енергетики та вугільної промисловості запланована нарада з найбільшими трейдерами, на якому якраз обговорюватимуть ситуацію з роздрібною вартістю бензину. Глава відомства Володимир Демчишин не менш рядових автоаматорів обурений тим, що до України світовий тренд обвалу цін на нафту так і не докотився.

“Люди повинні відчути це на своїх гаманцях. Тому завтра очікую від трейдерів конструктивної розмови щодо зниження цін на паливо”, – повідомив Демчишин. А так як українські чиновники вміють бути дуже переконливими, не виключено, що продавцям все ж доведеться піти на поступки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *