Наука

В Єллоустон виявлені два раніше невідомі мегавиверження

Вулкан

Британські геологи з Університету Лестера виявили два раніше невідомі мегавиверження Єллоустонської гарячої точки, що відбулися в період міоцену – приблизно дев’ять мільйонів років тому.

За останні 20 мільйонів років супервулкан в Єллоустон вивергався більше 140 разів. У деяких випадках це були мегавиверження, що викидали в добу до 450 кубічних кілометрів лави і покривали кожен раз попелом половину континенту. Точно ідентифікована поки тільки частина з них, але тепер до них додалося ще два, виявлених британськими геологами.

Вчені виявили, що вулканічні відкладення на південний захід від кальдери на кордоні Айдахо і Невадою з’явилися внаслідок як мінімум двох мегавивержень.

Читайте також:  Астрономи повідомили про сотні мільйонів планет земного типу в нашій галактиці

“До цих пір вважалося, що ці відкладення-результат серії малих вивержень. Але ми з’ясували, що насправді причиною стали колосальні викиди двох мегавивержень, що відбулися приблизно дев’ять і 8,7 мільйонів років тому”, — пояснює один з авторів дослідження Томас Кнотт.

Перше з цих двох вивержень залишило після себе застиглий шар лави і потоків вулканічного попелу площею в 12000 квадратних кілометрів. Цей шар сьогодні покриває значну частину Південного Айдахо і місцями досягає товщини майже в сотню метрів. Вчені вважають, що це виверження досягало магнітуди 8,6 по VEI і викинуло близько 1700 кубічних кілометрів вулканічної породи. За своєю силою воно значно перевищувало останній вибух Єллоустон, що стався 640 тисяч років тому.

Читайте також:  Медикам вперше вдалося зменшити біологічний вік людини

Однак друге з виявлених мегавивержень магнітудою в 8,8 по VEI було ще більш потужним. Автори дослідження припускають, що воно було взагалі найсильнішим в даному вулканічному регіоні. Вулкан тоді викинув близько 2700 кубічних кілометрів породи, яка покрила площу в 23000 квадратних кілометрів.

“Це було одне з п’яти відомих найбільших вивержень за всю історію Землі”, – говорить Кнотт. – Воно перетворило територію розміром зі штат Нью-Джерсі в суцільну масу розпеченого вулканічного скла і знищило все живе в цьому районі. Величезні маси дрібних частинок зібралися в стратосфері, а потім випали попелом по всій території сучасних США і пізніше поширилися по всьому світу».

Читайте також:  Метеорологи заявили про негативну властивість 5G

Відкриття британських геологів дозволяє краще зрозуміти активність Єллоустонської гарячої точки. Тепер в цілому відомо про шість мегаизвержениях, що відбулися тут в період міоцену з частотою близько 500 тисяч років. За останні три мільйони років в Єллоустон відбулося тільки два подібних вулканічних вибухи, і вчені вважають, що частота збільшилася до півтора мільйонів років. Виходячи з того, що останнє мегавиверження тут було 640 тисяч років тому, автори дослідження вважають, що до наступного є ще достатньо часу — близько 900 тисяч років. Але це не точно – занадто мало поки науці відомо про цикли вулканічної активності. Нещодавно ми повідомляли про десяток раптових невеликих землетрусів, що сталися в Єллоустоні протягом однієї доби.

Залишити коментар