Технології

Ракета SpaceX вибухнула під час випробувань. Знову

Вибух прототипу SN-4

У п’ятницю, 29 травня, під час чергових випробувань чергового прототипу багаторазового космічного корабля Starship на полігоні SpaceX в Бока Чіка, штат Техас, стався потужний вибух. Постраждалих немає, прототип SN-4 знищений, терміни подальших тестів, судячи з усього, сильно зсуваються. Але насправді, все йде за планом.

Важливо відзначити, що цей вибух не має ніякого відношення до запланованої на суботу, 30 травня, місії Demo-2, в ході якої за допомогою своєї ракети Falcon 9 і корабля Crew Dragon приватна космічна компанія SpaceX доставить на МКС перших за дев’ять років астронавтів, що стартували з території США.

Прототип SN-4 повинен був через кілька тижнів вперше зробити «підскок» на висоту близько 150 метрів, і як раз в найближчі дні Федеральна авіаційна адміністрація (FAA) США збиралася видати SpaceX дозвіл на випробувальний політ. Але ракета з нержавіючої сталі злетіла трохи раніше наміченого терміну і не в, а на повітря. Що саме сталося поки неясно.

Читайте також:  iPhone 12 показали «вживу» в ефірі американського телешоу [ВІДЕО]

Чергова “водонапірна вежа з ракетним двигуном” проходила статичні вогневі випробування. Це вид тесту, в ході якого повністю готову до старту ракету (заправлену паливом і окислювачем) запускають, але не відпускають від стартового столу спеціальними пристосуваннями. Таким чином перевіряється функціонування всіх систем при роботі маршових двигунів в різних режимах. На цей раз через деякий час після запалювання двигуна Raptor стався спалах парів палива і потім потужний вибух.

Космічний корабель Starship і всі його прототипи оснащується унікальними ракетними двигунами закритого циклу Raptor з повною газифікацією палива і окислювача, в ролі яких виступають зріджені метан і кисень. Обидва компоненти зберігаються в баках при дуже низьких температурах, тому постійно випаровуються і щоб уникнути перевищення робочого тиску, ці гази стравлюються (що нормально для всіх ракет з кріогенними компонентами палива). Зазвичай на космодромі в Бока Чіка метан допалюється спеціальним факелом, проте в ході даного невдалого тесту, судячи з усього, цей процес дав збій: на записі вибуху видно, що спочатку запалюються пари пального навколо ракети.

Читайте також:  iOS 14.2 підтвердила скорочений комплект поставки нових iPhone

Як пише Business Insider, незаплановане самознищення SN-4 чули навіть місцеві жителі за кілька кілометрів від полігону. Незважаючи на деяке занепокоєння, вони до таких пригод вже звикли — це далеко не перший прототип космічного корабля SpaceX, який вибухає під час випробувань. Попередні версії Starship з індексами SN-1 і SN-3 були знищені в ході випробувань паливних баків на стійкість до підвищеного тиску, SN-2 не вибухав, але після своїх випробувань не використовувався.

Прототип космічного корабля Starship приватної космічної компанії SpaceX-ракета SN-4, вибухнув в ході випробувань

Наслідки вибуху

Глава SpaceX Ілон Маск одного разу сказав, що перш ніж Starship полетить на орбіту, будуть побудовані не менше двадцяти прототипів, причому багато з них з тієї чи іншої причини в ході випробувань будуть знищені. За його словами, це нормально і тільки так можна знайти всі найнесподіваніші слабкі місця конструкції. Тим не менш, один з прототипів — Starhopper — вже здійснив три коротких випробувальних польоти, в ході яких була досягнута висота 150 метрів. На даний момент коментарів, що стосуються інциденту від SpaceX і FAA не надходило.

Залишити коментар