Наука

Створена надпотужна лазерна установка нового покоління

Лазер

Вчені розробили новий тип лазера, який може випускати велику кількість енергії за дуже короткі проміжки часу. Потенційно його можна застосовувати повсюдно, від хірургії ока і серця до розробки делікатних матеріалів нового покоління.

Директор Інституту фотоніки і оптичних наук Сіднейського університету, професор Мартейн де Стерке, пояснив основний принцип роботи нової установки: “при зменшенні тривалості імпульсу даного лазера до менш ніж трильйонної частки секунди його енергія може досягати пікових значень. Це робить їх ідеальними кандидатами для обробки матеріалів, що вимагають коротких, потужних імпульсів. Одне із застосувань йому можна знайти, наприклад, під час операції на рогівці, заснованої на обережному видаленні речовини з ока. Вона вимагає сильних, коротких світлових імпульсів, які не нагрівають і не пошкоджують поверхню більше, ніж потрібно”. Дослідження, присвячене лазеру, опубліковано в журналі Nature Photonics.

Вчені досягли таких вражаючих результатів, звернувшись до простої лазерної технології, яка широко поширена в телекомунікаціях, метрології та спектроскопії. Такі лазери використовують ефект, відомий як солітонні хвилі, які являють собою хвилі світла, що зберігають свою форму навіть на великих відстанях.

“Той факт, що солітонні хвилі зберігають свою форму, означає, що вони чудово підходять для широкого спектру застосувань, включаючи телекомунікації та спектрометрію. Але сучасні лазери, що випромінюють ці солітони, хоч і прості у виготовленні, але не досягають належного ефекту. Для створення високоенергетичних оптичних імпульсів потрібна зовсім інша і дорожча фізична система”, пояснив один з авторів статті, доктор Антуан Рунге.

Читайте також:  Вчені довели, що «протилежності не притягають»

Його співавтор, доктор Андреа Бланко-Редондо, голова відділу Кремнієвої фотоніки в Nokia Bell Labs в США, додала: “лазери на основі солітонів є найбільш простим, економічним і надійним способом досягнення коротких імпульсів. Однак до теперішнього часу звичайні солітонні лазери просто не були досить потужними”.

Залишити коментар