Наука

Дев’ята планета Сонячної системи виявилася вигадкою

Дев'ята планета

Дев’ята планета – теоретична, невивчена гігантська планета на задвірках Сонячної системи, присутність якої пояснює і нахил осі обертання Сонця, і скупчення маленьких крижаних астероїдів за межами орбіти Нептуна. Але чи існує Дев’ята планета насправді?

Математичні розрахунки і комп’ютерне моделювання показали, що орбіти об’єктів в поясі Койпера могли утворитися тільки в тому випадку, якщо Нептун сформувався на кілька астрономічних одиниць ближче до сонця, а потім мігрував до зовнішніх кордонів Сонячної системи, де і знаходиться сьогодні.

Міграція Нептуна пояснює поширеність високоеліптичних орбіт об’єктів в поясі Койпера за винятком декількох, які знаходяться на відстані мінімум десяти астрономічних одиниць за межами орбіти Нептуна.

Читайте також:  Знайдено новий спосіб передбачати цунамі

Саме ці екстремальні орбіти були доказом існування Дев’ятої планети. В ході двох незалежних досліджень астрономи підрахували, що тільки дуже велика і дуже далека планета могла підтримувати дані орбіти. Тоді і з’явилася теорія Дев’ятої планети.

Її маса повинна перевищувати масу Землі в п’ять або десять разів, а діапазон орбіти складати від 300 до 700 астрономічних одиниць (одна астрономічна одиниця дорівнює 149 597 870 700 метрам — грубо кажучи, 149,6 млн кілометрів). Намагаючись виявити планету, вчені робили безліч прогнозів, де її слід шукати. Але ніхто її так досі і не виявив. Після більш ніж чотирьох років пошуків існують тільки непрямі докази існування Дев’ятої планети.

Читайте також:  Новий фізичний закон допоміг зрозуміти, як ми утримуємо предмети в руках

Можлива орбіта Дев'ятої планети

Caltech / R. Hurt / IPAC

Згідно із законами фізики, об’єкти на еліптичних орбітах більшу частину часу віддалені від сонця на досить значні відстані, через що їх складно виявити. Астрономи бачать їх тільки коли об’єкти знаходяться біля перицентру-найближчої точки до сонця на їх орбіті. Спостереження ускладнюють також погодні умови на Землі і велика кількість зірок поблизу площини галактики Чумацький шлях, на тлі яких крижаних мандрівників не так легко помітити.

Всі екстремальні орбіти були виявлені в результаті досліджень, в яких не було повністю відображено їх відхилення. Таким чином, ми не знаємо, чи всі орбіти знаходяться в одному і тому ж квадранті Сонячної системи, а в інших квадрантах дослідження не проводилися.

Читайте також:  Фізики перевищили швидкість світла

Вчені провели додаткове моделювання, яке показало, що якщо спостереження будуть проводитися тільки протягом одного сезону і з одного телескопа, то екстремальні орбіти, природно, будуть виявлені тільки в одному квадранті Сонячної системи.

Далі вчені детально розглянули орбіти всіх відомих екстремальних об’єктів і виявили, що всі вони, крім двох, пояснюються відомими фізичними законами.

Моделювання показало, що в поясі Койпера повинні бути об’єкти з орбітами, відмінними від тих, які сформувала б Дев’ята планета.