Наука

Астероїд, який вбив динозаврів, упав під самим руйнівним кутом

Астероїд

В ході останнього дослідження вчені прийшли до думки, що динозаврам ще «пощастило». Так, гігантський астероїд забрав життя цих тварин, але дослідники встановили, що небесне тіло вдарило під таким кутом, що наслідки для Землі були просто катастрофічними, а значить і життя на планеті стало нестерпним.

Близько 66 мільйонів років тому астероїд шириною не менше 10 кілометрів врізався в півострів Юкатан в Мексиці. Ця подія знищила три чверті всього життя на Землі, включаючи динозаврів і 93% ссавців.

До сих пір залишається загадкою, чи було це пряме попадання або скоріше ковзний удар, і що з цього було б більш руйнівним. Згідно з новим дослідженням гігантський космічний камінь вдарив під “найбільш смертоносним з можливих” кутів в 60 градусів.

Читайте також:  Біорозкладана пов'язка прискорює відновлення зламаних кісток

Катастрофічний удар викинув у верхні шари атмосфери величезну кількість породи, сірки, вуглекислого газу і водяної пари. Це радикально змінило клімат, прирікаючи тиранозавра Рекса і все, що він коли-небудь полював, на вимирання. В цілому небо потемніло приблизно на 18 місяців, вбиваючи більшість фотосинтезуючих рослин, тим самим ставлячи під загрозу величезну кількість харчових ланцюгів на суші і в океані.

Всього є три частини кратера, які розкривають історію зіткнення. Центр кратера, кільце піку, тобто гірське кільце, яке піднімається в середині головного кратера, і мантійні скелі внизу.

Розташування цих трьох областей вказує напрямок і кут нахилу астероїда. У цьому випадку всі центри були вирівняні в південно-східному напрямку. Центр самого кратера знаходився в середині цієї лінії, між кільцем піку і центрами підняття мантії.

Читайте також:  Прослуховування музики перед сном призводить до утворення «вушного хробака»

Коли дослідники провели 3D-моделювання удару, вони визначили версію подій, яка найбільш точно відповідала спостережуваним особливостям в кратері. За словами команди, астероїд прийшов з північного сходу під кутом близько 60 градусів до землі. І це має важливі наслідки для того, що сталося далі.

«Ми знаємо, що це один з найгірших сценаріїв летальності при зіткненні, тому що він викинув більш небезпечні уламки у верхні шари атмосфери і розсіяв їх всюди, саме це призвело до ядерної зими», — говорить Гарет Коллінз, провідний дослідник.

Це не перша робота, присвячена вивченню того, наскільки не пощастило динозаврам. Кілька років тому група японських дослідників виявила, що якби астероїд впав в будь-якому іншому місці планети, то подальше вимирання, ймовірно, не було б настільки серйозним. Справжнє ж місце удару було багате вуглеводнями, які викидали більше сажі в атмосферу. Тільки 13% поверхні Землі могли б мати такий руйнівний ефект, на жаль для динозаврів, астероїд потрапив саме в таке місце.