Наука

У таненні арктичних льодів виявилися винні рослини

Дерево

Вчені з південнокорейського Пхоханского університету науки і технологій і британського Единбурзького університету з’ясували, що в таненні арктичних льодів приблизно на 10% винні рослини, які ростуть в середніх і високих широтах Північної півкулі.

Підвищена концентрація вуглекислого газу в повітрі викликає у рослин закриття продихів – спеціальних утворень епідермісу, через які відбувається газо – і водообмін, і відповідно, зниження рівня транспірації — процесу руху води через рослину і її випаровування, через ці самі продихи. Зниження рівня виділеної вологи веде до підвищення температури навколишнього повітря, який потім з більш низьких широт переноситься в Арктику і сприяє таненню льодів.

Правда, висока концентрація CO2 викликає і протилежний ефект-рослини починають активніше рости, а отже, виділяти більше вологи, але автори дослідження впевнені, що перший з цих двох ефектів превалює і робить більший вплив на температуру.

Вчені перевірили свої висновки на декількох моделях, і отримали досить великий розкид конкретних показників впливу рослин на танення льодів. Вони припускають, що така варіативність може бути викликана різними даними про роль морського льоду. Але в тому, що транспірація безумовно впливає на підвищення температури, автори дослідження впевнені і вважають, що цей зараз цей фактор недооцінюється.