Наука

Біологи довели, що рослини допомагають один одному у важких умовах

Дерева

Біологи з Тюбінгского університету створили і перевірили на практиці модель, яка демонструвала б, що рослини, котрі ростуть в одному місці в важких умовах надають один на одного позитивний вплив.

Вчені виходили з існуючих емпіричних досліджень, згідно з якими рослини в умовах, наприклад, занадто солоної грунту або занадто високої температури, швидше допомагають одному, ніж конкурують між собою. «При сильній спеці, наприклад, великі рослини діляться тінню з маленькими, і ті можуть краще рости», — говорить одна з авторів дослідження професор Катя Тільбергер. Однак в нормальних умовах такі взаємини цілком можуть переростати і в конкуренцію.

У створеній ними математичній моделі тюбінгські біологи поєднали два основних фактори – щільність зростання і стресові умови. В результаті вони з’ясували, що при стресі наявність сусідів приносить рослинам користь, і тільки при дуже високій щільності виникає конкуренція.

Теоретичну модель вчені успішно перевірили на практиці, провівши ряд експериментів з вирощуванням в грунті з різним ступенем солоності Арабідопсис Таля — рослини, яка часто використовується в біологічних дослідженнях. У штучно засоленому грунті Арабідопсис, що мали багато сусідів, росли набагато краще, в той час як рідко посаджені рослини помітно більше страждали від важких умов, а багато з одиночних загинули. При цьому висаджені в нормальний грунт рослини надавали на своїх сусідів негативний вплив як на конкурентів.

Читайте також:  «Втрачена» вода Марса збереглася в його породах

Автори дослідження впевнені, що розроблена ними модель має широке застосування і може бути використана для прогнозування реакції рослин на стресові умови, в тому числі, на підвищення температури і посухи в умовах глобальної зміни клімату.