Наука

Чому слабшає Сонце і чи варто цього боятися: думка вчених

Сонце

Вчені NASA розповіли про те, чому не варто побоюватися сонячного мінімуму і з чим пов’язане таке явище.

За останній час в мережі з’являється все більше і більше тривожних матеріалів про те, що Сонце знаходиться в “закритому положенні”, яке прирече Землю на холод, постійні дощі і навіть, з якихось не відомих причин, на землетруси!

Що ж, можете розслабитися. Те, що відбувається з нашим світилом, є наслідком звичайного 11-річного циклу. Період, який Сонце проходить зараз, називається “сонячний мінімум”. І боятися нічого: швидше за все, ви вже пережили кілька подібних мінімумів у своєму житті, навіть і не помітивши цього!

Сонячний цикл заснований на магнітному полі Сонця, яке перевертається кожні 11 років, так що північний і південний магнітні полюси міняються місцями. Невідомо, що рухає цими циклами-останні дослідження показують, що це явище пов’язане з вирівнюванням планет — але полюси перемикаються, коли магнітне поле слабкіше за все, тобто в зазначений сонячний мінімум.

Читайте також:  Ранні підйоми в школу можуть нашкодити успішності

Оскільки магнітне поле Сонця контролює сонячну активність (сонячні плями, викиди корональної маси та сонячні спалахи), цикл можна визначити, коли ця активність змінюється. Під час сонячного мінімуму також мінімальні сонячні плями і спалахи. Коли ж сонце досягає сонячного максимуму, магнітне поле посилюється, і активність сонячних плям і спалахів збільшується, перш ніж знову почати спадати до наступного сонячного мінімуму.

Сонячні цикли зазвичай не помітні тут, на Землі. Ми можемо спостерігати більш інтенсивні полярні сяйва під час сонячного максимуму, оскільки вони генеруються сонячною активністю. Підвищена сонячна активність також може вплинути на радіозв’язок і навігаційні супутники. Як вже було сказано, люди, які уважно спостерігають за Сонцем, також побачать більше сонячних плям під час сонячного максимуму.

У Сонячному ж мінімумі ультрафіолетове випромінювання зірки зменшується, але перш за все дане явище вражає стратосферу і великі висоти. Це призводить до того, що атмосфера Землі трохи зменшується, що знижує опір супутників. І навпаки, збільшення ультрафіолетового випромінювання під час сонячного максимуму сприяє дощам, але незначно впливає на температуру.

Читайте також:  Наступні 50 років мільярд людей проведе в виснажливій спеці

Також під час сонячного мінімуму спостерігається збільшення припливу галактичних космічних променів від таких джерел, як наднові. Атмосфера Землі захищає нас, мешканців поверхні, від цієї радіації, яка може збільшити ризик розвитку раку, так що на великих висотах радіація створює додаткову небезпеку і для космонавтів.

“Навіть якби якийсь Великий сонячний мінімум тривав століття, Земля продовжувала б нагріватися. Все тому, що глобальні перепади температури на Землі залежать від безлічі факторів, а не просто від коливань сонячного випромінювання. Найбільш домінуючим з сьогоднішніх факторів є потепління, викликане антропогенним впливом-викиди парникових газів”, пишуть дослідники NASA.

Залишити коментар