Наука

Біля берегів Аляски може виникнути гігантське цунамі

Аляска

Американські вчені виявили, що через відступу льодовика один з схилів прибережної гори в затоці Принс-Вільям може в будь-який момент обвалитися, піднявши хвилю висотою в кілька сотень метрів.

На основі аналізу даних із супутників і аерофотозйомки за останні кілька років група геологів, екологів і фахівців з вивчення Землі з декількох американських університетів з’ясувала, що схил гори над льодовиком Баррі у фіорді Гаррімана на Алясці повільно сповзає вниз. За період з 2009 по 2015 рік він зрушився на 185 метрів і продовжував рух щонайменше ще в минулому році. Причина полягає у відступі льодовика, який раніше підтримував схил, але тепер тане через потепління клімату.

Якщо цей схил впаде у воду, він здатний викликати цунамі висотою в кілька сотень метрів, яке, досягнувши розташованого в 50 кілометрах міста Уіттієр буде все ще висотою приблизно в 10 метрів і може завдати серйозної шкоди.

Подібні прецеденти траплялися вже не раз і не тільки на Алясці. Наприклад, цунамі, викликане подібним зсувом в гренландському Каррат-фіорді в 2017 році, вбило чотирьох людей і зруйнувало значну частину поселення Нугатсіак. Жителі, котрі вижили досі не повернулися в поселення, оскільки ще один розташований поблизу схил теж готовий обрушитися. На самій Алясці схил у фіорді Таан, який повільно сповзав протягом десятиліть раптово впав у воду в жовтні 2015 року, піднявши хвилю висотою майже в 200 метрів.

Читайте також:  Хіміки з'ясували, як створити ефективні фільтри для води

Чогось подібного, тільки у великих масштабах, вчені очікують і від гори над льодовиком Баррі. В опублікованому відкритому листі вони стверджують, що зсув може статися в будь-який момент. Цілком можливо, що це трапиться вже цього року, і з великою часткою ймовірності — протягом найближчого десятиліття.