Суспільство

Ядерні випробування СРСР і США привели до дощів над Великобританією

Ядерні випробування

До такого висновку прийшли британські вчені, проаналізувавши історичні дані.

Підписаний в серпні 1963 року договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі і під водою поставив крапку в проведенні атомних вибухів, які в тому числі впливали і на погоду на планеті. До такого висновку прийшли фахівці Редінгського університету.

Британські вчені звернулися до даних, зібраних метеорологічним і радіологічним станціями в середині минулого століття, вивчивши інформацію в районі Лондона і Шетландських островів. З масиву відомостей були обрані дні, в які фіксувалося підвищення рівня радіонуклідів в атмосфері, що свідчило про проходження над Великобританій хмар з радіоактивним забрудненням від випробувань ядерної зброї США і СРСР.

Читайте також:  Вакцинацію призупинили в 10 регіонах України

Детальне вивчення даних показало, що розпад радіоактивних ізотопів і підвищена іонізація повітря в умовах забрудненої атмосфери Лондона ніяк не впливає на ймовірність дощу — повітря над мегаполісом настільки брудний, що навіть додатковий вплив не робить на нього ніякого істотного впливу.

На Шотландських островах, де немає ніякого антропогенного забруднення, ситуація була зворотною. Радіоактивні речовини робили хмари густішими, а кількість опадів, що випадають, зростала на 24% порівняно з днями, коли в атмосфері не було радіоактивних ізотопів. Таким чином вчені утвердилися в думці, що ядерні вибухи збільшують електропровідність повітря і кількість іонів в атмосфері, приводячи до випадання опадів.

Читайте також:  В Україні за добу зробили майже 18 тисяч щеплень

Результати роботи, опублікованої в журналі Physical Review Letters, як вважають автори дослідження, можуть бути використані для боротьби з посухою в окремих регіонах Землі. Замість ядерних вибухів вчені мають намір перевірити ефективність генераторів коронних розрядів, встановлених на літаках, в провокуванні опадів.