Наука

Знайдена сестра Землі в зоні, придатній для життя своєї зірки

Планета

Знайти планету земного типу в нашій галактиці Чумацький Шлях не так просто. На сьогоднішній день тільки близько третини з більш ніж 4000 виявлених екзопланет є скелястими, і більшість з них знаходяться від нас на відстані кількох тисяч світлових років. Тому повідомлення про нові скелясті екзопланети завжди цікаві. Чим примітна знову відкрита планета?

Вона знаходиться приблизно в “зоні, придатній для життя”. Але з знову відкритим світом нас розділяють колосальні 24 722,65 світлових років — найдальша з виявлених вченими екзопланета Чумацького Шляху. Але як вони змогли її помітити?

Читайте також:  Вчені дізналися, коли продуктивність мозку починає падати

Існує метод, заснований на прогнозах загальної теорії відносності: гравітаційне мікролінзування. Уявіть собі дві зірки, розташовані один за одним, і спостерігача, що знаходиться від зірок на тій чи іншій відстані. Промені світла далекої зірки злегка згинаються під дією сили тяжіння ближчої зірки, коли вони проходять повз неї. В результаті біля ближньої до спостерігача зірки утворюється гравітаційна мікролінза.

Мікролінзи не рідкість, а значить за допомогою даного методу можна розглянути системи багатьох зірок: екзопланета створює порушення в світлі, який досягає спостерігача, залишаючи «підпис». Потім астрономи аналізують спотворення мікролінзування, щоб визначити параметри системи.

«Ми спостерігали за мікролінзою приблизно п’ять днів, а планета була виявлена тільки під час невеликого п’ятигодинного спотворення, — пояснив астроном Антоніо Еррера Мартін з Кентерберійського університету в Новій Зеландії. – Після підтвердження того, що спотворення було викликане іншим «тілом», ми приступили до визначення характеристик системи зірка-планета».

Читайте також:  NASA і ESA побудують аванпост в глибокому космосі

В ході аналізу було встановлено, що подія сталася через планети малої маси, але вона в 3,96 рази масивніша за Землю. Незважаючи на таку різницю, нова планета має найменшу масу серед знайдених методом гравітаційного мікролінзування.

Зірка, навколо якої вона обертається всього в 0,12 рази масивніша за Сонце, а орбітальна відстань між планетою і зіркою становить від 0,63 до 0,72 астрономічних одиниць — приблизно на такій відстані від Сонця знаходиться Венера. Але оскільки зірка має невеликий розмір, планета обертається навколо неї повільно, роблячи оборот за 617 днів.