Економіка

Нацбанк відповів на “міфи” про банківський закон

НБУ

Завтра парламент має намір розглянути в другому читанні скандальний закон про банки. НБУ пояснив суть закону і відповів на низку питань про нього.

Національний банк напередодні голосування Верховної Ради за закон про банки зібрав міфи про нього. Список з 10 пунктів опублікований у Facebook НБУ у вівторок, 12 травня.

“Цей проект ще називають “антиколомойським”, але він швидше “антишахрайський”, ніж “антиколомойський”. Суть законопроекту така. Уявімо, що банк “П” стає неплатоспроможним і виводиться з ринку. Що далі? Вкладникам повертають кошти, починається ліквідація. І суд більше не зможе скасувати або призупинити ліквідацію. Власник банку не зможе повернути банк собі. Також він не зможе відновити роботу банку”, – говориться в повідомленні.

При цьому центробанк запевняє, що це не означає, що власник банку стане беззахисним перед державою. Він зможе піти в суд і доводити незаконність рішення НБУ, а якщо доведе свою правоту – підтвердити в суді, що в банку на момент виведення з ринку залишався якийсь капітал.

Після цього міжнародний аудитор повинен довести або спростувати наявність у банку капіталу.

“Цим арбітром буде міжнародний аудитор, якого обиратиме суд. Підрахований аудитором обсяг капіталу (якщо він, звичайно, є), власник має право повернути собі в грошовій формі. Також він може претендувати на компенсацію упущеної вигоди та моральної шкоди. Це називається компенсація збитків”, – пояснили в НБУ суть закону.

Читайте також:  У Європі зафіксували аномалію на ринку газу

Також фінрегулятор розвінчав міфи навколо нього.

Міф 1. Законопроект заборонить повернення ПриватБанку колишнім власникам.

“Частково правда. Але враховуйте, що повернення банку Ігорю Коломойському неможливо вже за чинним законодавством (закон Про систему гарантування вкладів фізичних осіб). У законі є норма, що попередній власник націоналізованого банку не може ні вимагати повернення банку назад, ні вимагати компенсацію за банк . 2571-д – це лише додатковий запобіжник”, – запевняють в НБУ.

Міф 2. Цей законопроект порушує священне право власності.

Новий закон надає власникам банку можливість отримати компенсацію збитків, кажуть в НБУ.

“Для цього потрібно спочатку довести незаконність рішення НБУ. Після цього довести наявність збитків. Такий механізм – це баланс між інтересами держави і власників банків. Якщо власник так впевнений, що його майно у нього забрали з порушенням, то йому нічого боятися. Аудитор підтвердить, що в банку дійсно був капітал і йому виплатять компенсацію”, – говорять в центробанку.

Міф 3. І навіщо нам ваша компенсація і “фантик”. Ви поверніть банк на ринок і мені.

“У більшості цивілізованих країн світу немає опції “реанімація збанкрутілого банку”. І в Україні теж її немає. Такі “зомбі” банки створюють ризики для стабільності країни і вкладників. Банк помер 5 років тому. Хто з клієнтів зі здоровим глуздом понесе гроші в збанкрутілий банк?!”, – задаються питанням в НБУ.

Читайте також:  Україна допоможе Судану погасити прострочений борг перед МВФ

Міф 4. Ваша компенсація є бутафорією. При таких нормах її ніхто не зможе отримати!

У НБУ заявили, що механізм отримання компенсації – абсолютно дієвий, де головна роль належить суду, який вирішує законність рішення Нацбанку.

Міф 5. Цей законопроект амністує топ-чиновників НБУ за “банкопад”.

У законопроекті немає жодної норми, яка б звільняла від кримінальної відповідальності. “І жодних індульгенцій також немає. Тільки слідчі і суд можуть вирішувати, чи є склад злочину в діях тієї чи іншої особи”, – запевняють в НБУ.

Міф 6. Законопроект неконституційний. Зокрема, він порушує статтю 129 про рівність всіх учасників перед законом і судом.

Його конституційність визначатиме Конституційний суд.

“Але цей документ жодним чином не обмежує право громадян на доступ до суду. Акціонер банку може звертатися до суду, оскаржити рішення НБУ і вимагати компенсації. Ніхто не перешкоджає і не забороняє”, – йдеться в повідомленні.

Міф 7. Тоді він порушує іншу статтю Конституції щодо неприпустимості зворотної дії законів (стаття 58). Законопроект забороняє зупиняти ліквідації навіть тих банків, де рішення НБУ скасовано судом до прийняття закону.

Наголошується, що вже чинне законодавство забороняє зупиняти ліквідації банків, навіть за рішенням суду. Є виключний перелік підстав для завершення ліквідації банку, в якому немає пункту про рішення суду.

“Тому ми нічого не змінюємо в поточному законодавстві про виведення банку. Новий закон лише підтверджує чинні норми, ліквідацію банку не можна зупинити за рішенням суду”, – запевнили в НБУ.

Читайте також:  В Україні зросли ціни на житло

Міф 8. Це буде диктат Нацбанку і наділення його надповноваженнями!

Регулятор запевняє, що розширення його повноважень законопроект не передбачає.

“Ті, хто так говорить, говорять про оформлення в ньому такого поняття як “професійне судження” Національного банку. Але “професійне судження” – це не розширення повноважень. Це спосіб реалізації існуючих повноважень. Надається воно НБУ для більш ефективного захисту вкладників і інтересів держави”, – говорять в регуляторі.

Міф 9. Закон дозволить НБУ знищити будь-який банк і відправити його на “дерибан” до Фонду гарантування!

У Нацбанку наполягають, що і це неправда – документ не змінює порядок виведення банків з ринку.

Міф 10. Законопроект легалізує схему виведення української землі під іноземців через рейдерство банків.

Наголошується, що в законопроекті немає жодної норми про продаж застави неплатоспроможного банку у вигляді землі, а закон взагалі не стосується продажу майна і не пов’язаний з ринком землі.

“Якщо така “схема” дійсно планується, то що заважає її реалізувати зараз, не чекаючи закону? Адже і сьогодні банки можуть стягувати землю, можуть її продавати на аукціоні. І рік тому могли, і п’ять років тому теж. Земля – ​​це теж застава. І, якщо кредит не обслуговується, її стягують, а потім продають. Головна функція банків – це кредитне посередництво, а не накопичення земельних ділянок у себе на балансі”, – додали в НБУ.