Наука

Чому так смачно пахне після дощу і чим це може загрожувати людині

Ліс

Всім знайомий свіжий запах, що наповнює повітря після дощу. Зазвичай він приносить з собою відчуття спокою й умиротворення, але мало хто знає, що він також може виявитися смертельним. Вчені з’ясували, що дощ піднімає в повітря суспензію бактерій, деякі з яких і справді розносять хвороби.

Група інженерів-механіків у своїй статті в журналі Nature пояснює, як запах “сирої землі” долає відстань від грунту до вашого носа. Вся справа в хімікаті під назвою геосмін, який відповідає за специфічний аромат: людський нюх настільки чутливий до нього, що ми здатні відчути цей запах, коли на трильйон інших молекул припадає всього п’ять (!) молекул геосміну. Про нього вчені знають вже давно, проте їм було невідомо, як саме він пов’язаний з краплями дощу.

За допомогою високошвидкісних камер і флуоресцентної фарби, дослідники знімали краплі води, що падають на різні типи грунту, в якій містилися різноманітні бактерії. В результаті стало видно, як краплі делікатно «катапультують» мікроби в повітря. Коли крапля падає на землю з певною швидкістю, вона укладає в себе крихітні бульбашки повітря, кожен з яких не ширше людської волосини. Як і повітряні бульбашки, що піднімаються з дна басейну при зануренні в нього людини, ці теж прагнуть вгору, а тому пронизують краплю наскрізь і розриваються, коли досягають її поверхні. В результаті утворюється імпровізований фонтанчик, який разом з тонкими цівками води відправляє в повітря і бактерії.

Читайте також:  Фізики перевищили швидкість світла

Команда виявила, що при зіткненні з землею одна крапля води дробиться на сотні маленьких крапельок, в кожній з яких містяться тисячі живих бактерій. У цих мікроскопічних краплях бактерії можуть прожити ще цілу годину, при цьому вітер розносить їх по всій окрузі. Каллен Буї, один з дослідників проекту, каже, що наступним кроком стане з’ясування того, як далеко можуть подорожувати бактерії.

Бактерії не такі страшні для людини, але є причина, по якій Буї і колеги почали дослідження. З ними зв’язався британський вчений, стурбований поширенням меліоїдозу в сезон дощів на території Південно-Східної Азії та Північної Австралії. Ця інфекційна хвороба піддається лікуванню, але без належних антибіотиків коефіцієнт смертності може досягати 90% (тобто з 10 хворих помруть 9). Вчені пов’язували поширення інфекції з опадами, а завдяки цій роботі став ясний і сам механізм.