Наука

Що доб’є океан – знайдена нова проблема

Глибоководний видобуток

Мікроорганізми, які постраждали в ході експерименту по глибоководному видобутку металів з-під морського дна біля берегів Перу 26 років тому, не відновилися до сих пір.

У період з 1989 по 1994 роки компанія DISTurbance and reCOLonization (DISCOL) провела експеримент, в ході якого оцінювалася ефективність глибоководного видобутку цінних порід, багатих металами, такими як мідь, нікель і кобальт, необхідні для акумуляторів електромобілів і не тільки.

Читайте також:  Фізики перевищили швидкість світла

Щоб дістатися до цінних порід, з морського дна зчищався верхній шар відкладень, що, звичайно ж, має впливати на глибоководні екосистеми. Але конкретних даних про це поки не було. Особливо страждають мікроорганізми – основа харчового ланцюга в океані, які мешкають якраз в донних відкладеннях.

У 2015 році еколог Тобіас Воннахме, який в даний час працює в Арктичному університеті Норвегії в Тромсе, і його колеги порівняли склад дна, розореного 26 років тому і всього місяць тому.

Мікроорганізмів на свіжорозореному місці виявилося приблизно на 50% менше, ніж на незайманих ділянках дна. Біля Перу, де дно було розорено 26 років тому, мікроорганізмів виявилося менше на 30%.

Читайте також:  Вчені з'ясували, що трапилося в 0,000001 секунди після Великого вибуху

За словами вчених, через повільне накопичення відкладень в глибоководних районах, для їх відновлення після видобутку корисних копалин буде потрібно більше 50 років. Отже, копати в морському дні не варто ні під яким приводом. При цьому раніше було зроблено заяву, що глибоководний видобуток безпечніший за наземний.