Наука

На яких ще планетах можливе життя

Планета

Лабораторні експерименти показали, що мікроби можуть жити і розвиватися в атмосфері, що складається лише з водню. Відкриття, таким чином, розширює діапазон середовищ, в яких астрономам варто шукати ознаки інопланетного життя.

«Ми намагаємося розширити уявлення людей про те, які планети слід вважати населеними», — говорить астроном Сара Сігер з Массачусетського технологічного інституту. Сігер та її колеги помістили дріжджі та кишкову паличку в маленькі пляшки з чотирма типами “атмосфер”: чистим воднем, чистим гелієм та сумішшю азоту та вуглекислого газу в пропорції 80/20 відсотків, а також із звичайним земним повітрям.

Читайте також:  Вчені з'ясували, що трапилося в 0,000001 секунди після Великого вибуху

Мікроорганізми розмножувалися в кожній з тестованих середовищ, але найкраще почувалися, звичайно ж, в земній атмосфері. Крім того, кишкова паличка активно виділяла гази, які вважаються потенційними біосигнатурами — ознаками ймовірного життя: аміак, метантіол і закис азоту. Якщо ми виявимо ці гази в атмосфері будь-якої планети, то можна вважати, що вона умовно населена.

“Кишкова паличка – простий організм, але він виробляє неймовірну кількість газів, — говорить астробіолог Джада Арні з Центру космічних польотів НАСА імені Годдарда. – Знання того, які гази можуть з’являтися в результаті життєдіяльності, є першим кроком до пошуку життя на екзопланетах”.

Читайте також:  Знайдено новий спосіб передбачати цунамі

Але шукати атмосферу, багату воднем, – недостатньо, говорить астробіолог Джон Баросс з Вашингтонського університету в Сіетлі. Планета також повинна мати еквівалент поживного бульйону. Це може бути, наприклад, водний океан, що омиває скелі.

Астробіологи планують шукати ознаки інопланетного життя, вивчаючи спектр зоряного світла, що проникає крізь атмосфери екзопланет. Якщо там є життя, що вчені виявлять контрольні гази.

Оскільки водень-дуже легкий газ, атмосфера, що складається з нього буде простягатися на величезну висоту: в 14 разів вище, ніж атмосфера Землі. Це означає, що крізь неї проходить більше зоряного світла, а значить телескопам буде простіше її вивчити. Гелієві і азотовмісні атмосфери будуть тоншими і, отже, їх буде важче вивчати.