Наука

Виявлено витоки еволюції людської руки

Elpistostege

Знайдений в Канаді древній викопний вид вимерлих лопастерих риб (Elpistostege watsoni), що жили в девонський період, дозволив палеонтологам з університетів Флиндерс (Австралія) і Квебек (Канада) простежити еволюцію людської руки починаючи з плавників риби.

Вчені провели схоже на КТ високоенергетичне сканування цієї копалини, що жила близько 360 мільйонів років тому, і змогли побачити скелет грудного плавця, в якому були виявлені наявність плечової кістки, променевої та ліктьової кістки, а також зап’ястних рядів і добре організованих фаланг.

За словами Джона Лонга, одного з вчених, який займався дослідженням, вперше в плавці такої давньої риби було виявлено те, що, безсумнівно, є пальцями — зчленовані в плавці викопного кістки схожі на кістки пальців більшості приматів. Дане відкриття, як каже вчений, показує, що еволюція руки почалася набагато раніше, ніж вважалося раніше.

Читайте також:  Глобальне потепління може знищити період «золотої осені»

Взагалі еволюція риб в чотириногих, тобто в чотириногих хребетних, з яких також походять люди, була одним з найбільш значних подій в історії життя на Землі. А еволюція рук і ніг зіграла в цьому процесі одну з головних ролей. Час, в який відбувалася ця еволюція, припадає на період між середнім і верхнім девоном, тобто від 393 до 359 мільйонів років тому.

До нинішньої знахідки розібратися в цьому виді еволюції палеонтологам допомагав інший вид викопного-Tiktaalik roseae, знайдений раніше в арктичній Канаді. Незважаючи на те, що знахідка була неповною, вчені змогли зрозуміти анатомічні зміни, пов’язані з диханням поза водою, а також CJ слухом і харчуванням. Цей новий зразок Elpistostege був виявлений ще в 2010 році, але тільки сьогодні, після довгих досліджень, призвів до важливого відкриття.