Аналітика

Сім правил про те, як не потрапити в “боргову яму”

Боргова яма

Крайні полюси по відношенню до кредитів виглядають так: з одного боку знаходяться ті, хто живе в кредит, а на протилежній – хто боїться боргів, як вогонь. Впадати в крайнощі є злом. Здоровий і розумний підхід є важливим у всьому.

Хто ж заперечить: краще скористатись тим, що у вас є, а не наживати борг. Але іноді ви не можете їх уникнути. Крім того, позикові кошти можуть стати трампліном на розвиток вашої особистості, бізнесу, кар’єри,тощо. Ми пропонуємо сім простих правил на правильне поводження з кредитами. Якщо ви прямуєте за ними, це вірний спосіб зберегти цілим свій гаманець не став героєм несамовитих історію про те, як кредити пускають під укіс життя. І це можливість зупинити страх перед мікропозиками і відмовляти себе у всьому.

Правило №1. Тільки перевірені компанії

Здавалося б, це найбільш очевидне і найпростіше. Ви не можете довіряти тим, кого ви не знаєте. Чим більше інформації ви надаєте, тим більше шансів, що нічого поганого не станеться з вами. Але, на жаль, є кредитори для яких найголовніше не репутація, а обіцянки і найбільш сприятливі умови. “Либонь, все обійдеться!” – приблизно так міркують позичальники забувши, що в народі підготували багато спростувань: “тихіше їдеш, далі будеш”; “Береженого Бог береже” і так далі.

На що звернути увагу:

  1. Чи має обрана компанія ліцензію (в ідеалі її знайти в реєстрі фінансових установ).
  2. Подивіться, що було написано про організацію в засобах масової інформації.
  3. Читати відгуки клієнтів. І краще читати відгуки не на офіційному сайті компанії, а на будь-якому іншому (незалежне джерело).

Правило №2. Прочитати договір

Тетяна Коломієць фахівець кредитного портала швидких позик, наполегливо радить не тільки уважно прочитати договір (особливо текст, набраний дрібними літерами), а також чесно відповісти на питання: а я все зрозуміла/зрозумів? Якщо є елементи, які здаються неоднозначними, або взагалі документ написаний в стилі “ви не розумієте, хто був там, на кого”, то треба бігти від таких фінансових організацій.

До речі, існує кореляція між маловідомими компаніями і як вони оформлюють свої договірні документи. Як правило, банк або МФО з позитивною репутацією не дозволить собі надати потенційному позичальникові договір викликаючий підозри.

Правило №3. Тверезо оцінити свої можливості

Щоб не застрягти в боргах на невизначений термін, потрібно заздалегідь подумати, як ви плануєте погашати кредит. Бажання “просто дуже потрібні гроші” керується тільки людьми, які не знають, як дивитися в майбутнє далі власного носа. Не робіть цього. Якщо немає грошового доходу і не передбачається – це варіант, коли ви не повинні оформляти кредит. Краще придивитися до ваших поточних витрат і вирішити, в чому ви можете собі відмовити.

Звичайно, бувають життєві ситуації, коли гроші потрібні не за примхою, а терміново. Але навіть тоді варто подумати заздалегідь, як ви будете погашати борг. Або знайти інші способи, щоб отримати кошти (в межах закону, звичайно).

Правило №4. Рахуйте та прогнозуйте

Коли говорять про недоліки життя в кредит, в першу чергу наполягають на тому, що необхідно платити не тільки борг, а й відсотки по ньому. Тому важливо заздалегідь розрахувати: коли і скільки грошей потрібно буде повернути кредитору.

Зверніть увагу не тільки на відсоткову ставку, але і до яких штрафів чи комісій ви можете залучені. Якщо ви берете кредит у банка, не забудьте прочитати, чи збираєтеся ви застрахувати свій кредит і якщо так, то скільки це буде коштувати.

Розумно звертатися до організацій, які зазначають в договорі: “без прихованих комісій і штрафів”.

Правило №5. Не намагайтеся хитрувати

Деякі клієнти (сподіваємося ви не такі) намагаються надурити систему:

  1. Заповнюють неправдиву інформацію про себе в заявці;
  2. Оформляють гроші в борг не на себе, а на іншу особу.

Якщо перший трюк призведе до того, що вам будете відказано в грошах, то другий пункт – може призвести до серйозних наслідків. 

Правило №6. Бійтеся пози страуса

Якщо ми вже взяли в борг і розумієте, що не встигаєте вчасно повернути гроші або погасити заборгованість по відсоткам, то просто честно повідомте про ситуацію кредитора. Багато компаній з хорошою репутацією пишуть на сайтах, що вони надають додаткову можливість пролонгації і треба заздалегідь повідомити про складну ситуацію. Ні в якому разі не скидувати дзвінки менеджерів МФО, або давати брехливі обіцянки: “Я поверну завтра всі кошти, чесно-чесно”.

Уважний вибір мікрофінансової компанії надасть можливість впоратися із тимчасовими труднощами з погашенням кредиту без особливих витрат.

Правило №7. Тренуйте пам’ять

По-перше, це завжди корисно, по-друге, як би це смішно не звучало, але багато клієнтів отримують штрафи із-за того, що просто забувають вчасно внести оплату по кредиту. А потім дивуються: “Це ж треба? Звідки така сума? “.

Поставте собі нагадування в телефоні, запишіть його в блокнот, зробіть що завгодно, головне не забудьте вчасно сплатити по борговим зобов’язанням. Тут ще треба розуміти, що в залежності від способу оплати кредитор отримує гроші не секунда в секунду й інколи процесс отримання ним коштів може зайняти декілька днів. Пам’ятайте: дисципліна – вірний шлях до стабільності.

І нехай вас плутає прислів’я: багаті не беруть кредити. Це не так. Беруть, тільки вміють їх правильно використовувати. 

*На правах реклами