Страхування

На що звернути увагу при страхуванні вантажів

Процес укладання договору страхування вантажів має безліч нюансів, характерних особливостей і відмінних рис, з якими Вам належить познайомитися в тому випадку, якщо Ваша компанія потребує подібного виду страхування.

Олександр Насанчук, старший фахівець відділу майнового страхування BritMark, описав основні поняття, види та правила страхування вантажів, а так само ряд нюансів, з якими Ви можете зіткнутися при оформленні такого покриття.

Хто повинен страхувати вантажоперевезення – покупець або продавець?

Як би парадоксально це не звучало, але відповідь на це питання не лежить на поверхні і в більшості випадків вимагає ретельного аналізу.

Головне правило, яким варто керуватися в даній ситуації, говорить: вантаж повинен страхувати той, хто зазнає збитків у разі його загибелі. Страхувальником не завжди має виступати компанія, яка здійснює перевезення. Найчастіше вантаж, вже належить покупцеві, доставляється до конкретного обумовленого місця продавцем. Це означає, що в разі загибелі або пошкодження вантажу збитки понесе покупець. Цей, хоч і досить рідкісний приклад, все ж має місце бути в практиці страхування. Якщо така відправка застрахована продавцем, а не покупцем – страхова компанія не зможе компенсувати збитки якої-небудь сторони.

Фактично грань дуже тонка. Деякі перевезення виконуються і страхуються однією і тією ж компанією. Це, як правило, відбувається тоді, коли товар доставляється покупцеві вже звільненим від ризиків, податків і мит. Продавець, який постачає товар на таких умовах, одночасно бере на себе відповідальність за його збереження, а значить і страхує перевезення теж він. І навпаки, якщо компанія-покупець забирає товар на складі продавця і сама забезпечує його перевезення, то і страхувати вантаж повинна вона.

Щоб Ваша страховка працювала, важливо розуміти, хто саме несе ризик загибелі вантажу на конкретному етапі його перевезення. Найчастіше, компанії, які страхують свій вантаж, навіть не підозрюють, що відповідальність за його збереження (а значить, і обов’язок страхуватися) лежить на їх контрагенті. Слід віддавати собі звіт в тому, що така страховка не покриє всі можливі збитки.

Розібратися в тонкощах майнового інтересу залучених сторін допоможуть міжнародні правила “Інкотермс”, які якраз і регламентують місця переходу відповідальності від продавця до покупця.

 

Як часто будуть здійснюватися подібні вантажоперевезення?

Якщо таке перевезення – єдине у своєму роді і найближчим часом не повториться або ж частота перевезень дуже низька (наприклад, раз на місяць і рідше), то Ви можете укласти разовий договір, період дії якого відповідатиме планованому періоду перевезення. Такий договір необхідно укладати зі страховою компанією щоразу перед новою відправкою. Якщо однотипні перевезення здійснюються Вашою фірмою з певною періодичністю або на постійній основі – буде зручніше працювати з генеральним договором страхування вантажів.

Такий договір укладається строком на один рік і автоматично покриває всі вантажоперевезення Вашої компанії. Як правило, попереднє повідомлення про кожне відправлення не потрібно. Звірка здійснених перевезень відбувається за попереднім погодженням зі страховою компанією кожен місяць або квартал (залежно від частоти відправок). Вона здійснюється на підставі інформації, наданої страхувальником. За підсумком звірки між страховиком і страхувальником підписується відповідний акт.

Перевага генерального договору над разовим полягає в тому, що для нього надаються комплексні тарифи, які в більшості випадків нижче тарифів для окремих перевезень. Також такий договір є більш зручним рішенням для компаній з великим обсягом вантажоперевезень, оскільки дозволяє автоматизувати процес їх страхування.

Які умови страхування вантажів, їх особливості та області застосування

Переконавшись у тому, що обов’язок страхувати вантаж лежить саме на Вашій компанії, і, зрозумівши, який саме договір потрібен, можна перейти безпосередньо до визначення умов страхування вантажів.

Сучасна світова страхова практика знає три найбільш популярних види покриття, що застосовуються при страхуванні вантажоперевезень. Це так звані Застереження “А”, “В” і “С” Інституту Лондонських Страховиків по страхуванню вантажів, коротко позначаються як ICC A, ICC B і ICC C. Абревіатура “ICC” розшифровується як Institute of Cargo Clauses, а маркери “A” , “B”, “C” вказують на різний ступінь відповідальності страховика за можливі ризики.

Базиси покриття “В” і “С” мають на увазі пойменований перелік ризиків. Договір, укладений на таких умовах, працює за наступним принципом: “подія є застрахованою, якщо вона прямо зазначена в договорі і не виключається ним”. Ці два види страхування відрізняються один від одного тим, що ICC B, як більш широке покриття, крім базових ризиків покриває ризики стихійних лих і витрати по приватної аварії.

Головний недолік пойменованих ризиків при страхуванні вантажоперевезень полягає в тому, що вони не покривають ризики групи ПДТО за замовчуванням, а це означає, що договір з таким переліком ризиків не покриватиме крадіжку, грабіж або розбійний напад, що спричинило за собою втрату вантажу.

Пойменовані ризики знаходять практичне застосування виключно при вантажоперевезеннях морським і залізничним транспортом. Але, нажаль, для вантажоперевезень автомобільним та іншими видами транспорту (крім зазначених вище) вони не можуть забезпечити належне покриття.

Найбільш поширеними умовами, на яких здійснюється страхування вантажу, є ICC A. Ці умови забезпечують покриття за принципом: “договором застраховано будь-який фізичний вплив на вантаж, якщо воно прямо не виключено цим договором”. У такому полісі не вказується пойменований перелік випадків, на предмет яких здійснюється страхування, тобто договір укладається на базі “з відповідальністю за всі ризики”. Обширність такого покриття дозволяє застосовувати його при страхуванні абсолютно всіх видів вантажоперевезень і на будь-яких маршрутах.

Незалежно від обраних умов страхування подбайте про те, щоб Ваш договір покривав навантаження і розвантаження вантажу з транспортного засобу, а також його проміжне зберігання в місцях перевалки. Ці розширення, як правило, не тягнуть за собою відчутного підвищення вартості страховки, але забезпечують додатковий захист Вашим товарам та майну.

Якщо вантаж, що перевозиться потребує дотримання певного температурного режиму, буде доречно розширити Ваше покриття і на поломку обладнання, яке забезпечує підтримання такого режиму. Це розширення буде корисним для тих компаній, які перевозять заморожені і охолоджені продукти харчування, фармацевтичні препарати і специфічні види сировини. Його можна включити в покриття за додаткову плату.

Як визначити розмір страхової суми при страхуванні вантажоперевезень?

Страхова сума при страхуванні вантажів переважно відповідає вартості перевезеного вантажу, хоча і не завжди.

При міжнародних перевезеннях коректно буде вказати страхову суму у розмірі 110% (а в окремих випадках – 115%) від вартості вантажу. Додаткова вартість включає витрати страхувальника на перевезення, мита, фрахт, зберігання вантажу і комісії. Вона включається в страхову суму в тому випадку, якщо страхувальник бере ці витрати на себе.

Також варто відзначити, що при формуванні страхової суми використовується вартість вантажу за ціною виробника або постачальника. Кажучи іншими словами, застосовується та вартість, за якою відправник вантажу продає його одержувачу. Якщо відправник і одержувач одна і та ж компанія, то використовується дійсна вартість майна, що перевозиться.

Важливо пам’ятати, що вартість перевезених товарів та майна в обов’язковому порядку повинна підтверджуватися відповідними супровідними документами: інвойсами або товарно-транспортними накладними.

На закінчення варто відзначити, що маршрут Вашого вантажоперевезення не повинен проходити через територію ряду держав, що знаходяться під санкціями ООН і США (Кувейт, Іран, Судан та інші), а також через зони військових конфліктів і збройних протистоянь. Відшкодування збитків для перевезень, що перетинають кордони таких територій, неможливо незалежно від того, де саме стався збиток.

Маю надію, що користуючись описаними порадами, Ваша компанія забезпечить себе від істотних втрат, які можуть бути викликані помилками при укладанні договору страхування вантажів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *