Робота

Віддалена робота: що потрібно знати

віддалена робота

У наш час технології дозволяють працювати з будь-якого куточка світу і бути на зв’язку 24 години на добу. Дистанційна робота стала новою тенденцією сучасного бізнесу. І все більше людей бажають працювати на дому. Про те, які існують особливості таких віртуальних відносин і які можуть виникнути ризики.

Як регулюється на законодавчому рівні

Варто розділяти два види виконання роботи, як співробітник і як підрядник. У першому випадку, Ви – працівник, але з робочим місцем на дому, у другому – незалежний виконавець.

“Якщо говорити про перший варіант (трудових відносин), то Кодекс законів про працю (КЗпП) не містить спеціального регулювання на такий випадок. У ст. 179 скромно згадана можливість роботи на дому для особи, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною. На цьому все.”, – пояснив юрист Sayenko Kharenko Микита Полатайко.

У той же час, додав він, виконувати роботу за місцем проживання КЗпП не забороняє, більше того є методичні рекомендації Мінсоцполітики 1995 року, які визначають таких співробітників надомниками.

“Це викликає посмішку, але в Україні досі діє Положення про умови праці надомників 1981, правда більша частина його норм суперечать КЗпП та іншим законам, тому особливої ​​користі від нього немає. Якщо коротко, працювати вдома не заборонено, статус такого співробітника нічим не відрізняється, але це має бути обумовлено в трудовому договорі”, – підкреслив юрист.

До речі, укладати такий договір краще не у формі заяви співробітника плюс наказ керівника, а докладним документом, оскільки є дуже багато специфіки, наприклад, в питанні знарядь праці.

“Згідно з цим Положенням, надомник повинен використовувати засоби праці, що виділяються підприємством, або придбані за рахунок коштів цього підприємства. Проте, на практиці просто виплачується компенсація за використання власного майна за аналогією з компенсацією за використання особистого автомобіля або зовсім це питання ігнорується”, – розповів Микита Полатайко.

З іншого боку, Ви можете просто бути підрядником, який надає конкретний обсяг послуг або виконує роботи, в такому випадку, це не постійні, а термінові відносини, і вашого роботодавця не повинно хвилювати місце їх виконання, якщо це звичайно не пов’язане з особливостями роботи ( пофарбувати конкретний паркан; налагодити конкретний сервер, хоча це теж можна зробити віддалено).

У такому випадку, зазначив юрист, між Вами і замовником виникають не трудові, а цивільні відносини, Ви не підкоряєтесь трудовому розпорядку і наказам по підприємству, на Вас не поширюються гарантії для співробітників (наприклад, відпустка і лікарняний). Ці відносини регулюються Цивільним кодексом, а якщо Ви фізична особа-підприємець (ФОП), то ще й Господарським кодексом.

З точки зору претендента

Як перевірити роботодавця

“Будь-який надійний роботодавець працює довго і має позитивну напрацьовану роками репутацію. Його можна перевірити по спецсайтах – відгукам роботодавців, якщо опитування друзів-колег-однодумців на форумах не дало потрібної кількості однозначної інформації”, – розповіла контент-експерт кадрового порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна.

При цьому, додала вона, самі відгуки бажано фільтрувати на об’єктивні і суб’єктивні. Якщо негативний відгук пише фрілансер, який якісно виконав роботу і не отримав за неї гроші – це одна ситуація, якщо ж негативний відгук пише фахівець, який не отримав гроші за те, що робота не була виконана в строк або на гідному рівні – ситуація зовсім інша.

Такої ж думки дотримується консультант по рекрутменту кадрового холдингу АНКОР Олександра Дьяконова. За її словами, перед тим як погоджуватися на віддалену роботу, слід звернути увагу на компанію, почитати про неї відгуки. Але якщо шукати віддалену зайнятість на спеціалізованих інтернет ресурсах, там, як правило, випадки з неоплаченою роботою зустрічаються рідше, тому система дає гарантії взамін на свою репутацію на ринку.

Якщо ж шукати роботу без використання таких ресурсів, найпростіший спосіб перевірити надійність роботодавця – це зібрати відгуки про роботодавця в інтернеті, серед своїх знайомих або колег.

У той же час Микита Полатайко підкреслив, що роботодавця можна перевірити в ЄДРПОУ на сайті Мін’юсту і подивитися скільки років підприємству, де воно зареєстровано і який розмір його статутного фонду. Також на сайті фіскальної служби можна дізнатися, що думає податкова про роботодавця, хоча це не може бути єдиним показником його надійності або ненадійності.

З точки зору роботодавця

Перевірка знань кандидата

“Знову-таки або з коментарів попередніх замовників, або даючи тестове завдання – якщо провести співбесіду з кандидатом складно, або не має сенсу. При цьому важливо, щоб таке завдання сприймалося саме як тест, а не спроба” на халяву “експлуатувати чиїсь навички “, – говорить Тетяна Пашкіна.

З боку роботодавця теж краще розділити пропоновану роботу на етапи, радить Тетяна Пашкіна. Тоді у разі незадовільної якості роботи або несвоєчасне надання інформації втрати не були значущими. На перших етапах, можливо, краще починати з нескладних і нетермінових завдань і тільки після “остаточного переконання” можна переходити до більш глобальних замовлень.

Оплата праці

“Способи оплати віддаленої роботи теж можуть бути різними: поштові перекази, грошові перекази, банківські перекази, перекази за допомогою онлайн-служб, переказ з картки на картку і тому подібне і спосіб, і схему оплати слід спочатку обговорити з роботодавцем”, – каже Олександра Дьяконова.

Найчастіше виконавець запитує передоплату для отримання певних гарантій. Вся подальша робота може оплачуватися поетапно. Це, як правило, мінімізує ризики, як виконавця (що робота буде оплачена), так і замовника (що гроші будуть виплачені за фактом виконання роботи).

На думку Тетяни Пашки, краще робити роботу по частинах і оплату отримувати після кожної частини – це зменшить ризики неотримання грошей. Безпечніше отримувати, напевно, гроші на картку, хоча готівкова форма оплати як привід знайомства з офісом роботодавця теж має свої плюси. Взагалі-то відмінно, коли є договір або якийсь юридичний документ, що регулює взаємовідносини фрілансера і роботодавця, що захищає їх інтереси від взаємної недобросовісності.

“Варто уникати незрозумілих форм перерахування винагороди, наприклад, поштовою організацією або з особистої карти на особисту картку і т.д., єдиний варіант – платіж юрособи на Ваш рахунок з справжнім призначенням платежу. Плюсом буде отримання спеціальної зарплатної картки”, – рекомендує Микита Полатайко .

Що стосується роботодавців, то про умови оплати праці варто домовлятися заздалегідь, також про можливі штрафні санкції для обох сторін.

“І для постійних авторів мати” про запас “можливість часткової передоплати для підвищення пріоритетності свого завдання, але не зловживати ними. І бути готовим до того, що встановлені кілька років тому тарифи потрібно переглядати і, можливо, знаходити альтернативні способи винагороди найвідданіших і кращих фрілансерів – від бонусів і подарунків до деяких сюрпризів і приємностей “, – вважає Тетяна Пашкіна.

Договір

Що ж стосується договору, то, як зазначив Микита Полатайко, КЗпП дуже суворий до роботодавців в частині можливості погіршити умови праці навіть надомників, невідповідні кодексу пункти просто не будуть дійсні. Тому варто звертати увагу на процесуальні деталі, наприклад, як роботодавець на відстані визначатиме Вашу присутність на роботі або тверезий стан. Це причини звільнення з ініціативи роботодавця і якщо вони виписані по-особливому – добре їх обміркуйте.

Якщо ж мова про фрілансерів (підрядників), то Ваш договір для такого випадку нічим не відрізнятиметься від звичайного договору підряду або надання послуг.