Usability

Usability сайту: як сподобатися користувачам?

У століття, коли всі сфери життя поступово переходять в Інтернет-простір, абсолютно будь-яка компанія або, тим більше, стартап повинні мати свій сайт, що відображає характер роботи та розповідає все те, про що хоче знати аудиторія. Як зробити так, що користувачі, одного разу відвідавши ваш сайт, захотіли туди повернутися?

Як це працює?

На перший погляд може здатися, що запуск сайту взагалі не є проблемою, а наповнення його контентом – справа пари годин. Насправді, це не так. Портал – це щось на зразок візитної картки, з якою неодмінно захочуть ознайомитися ваші потенційні клієнти або партнери. Це означає, що сайт повинен бути, як мінімум, візуально приємним, зручним у використанні і актуальним. За всі ці нюанси відповідає usability (у перекладі з англ. – Зручність і простота).

Для того щоб ваш сайт відповідав зазначеним двом критеріями, вам, насамперед, потрібно:

 • визначити цільову аудиторію і її потреби. Якщо мова йде про сайт-візитку, то він повинен максимально відображати специфіку вашої роботи і містити всі контактні дані. Якщо ж мета – створити інформаційний портал, то постарайтеся наповнити його цікавим і барвистим контентом;
 • забезпечити прозорість. Особливо цей пункт стосується роботи інтернет-магазинів і компаній, які планують монетизувати сайт. Вам необхідно чітко прописати всі умови роботи, доставки, обслуговування. Споживач повинен почерпнути максимум інформації і звертатися за особистою консультацією тільки в поодиноких випадках;
 • дотримати структуру. Вся інформація на сайті повинна подаватися чітко і зрозуміло;
 • передбачити наявність розділу запитань-відповідей;
 • не перевантажувати сайт візуальним наповненням. Уникайте великої кількості різних шрифтів та ілюстрацій. Цим ви тільки відволікаєте аудиторію від самого важливого.

Що можна робити?

На сьогоднішній день існує досить секретів usability, які варто знати і використовувати в роботі особового або корпоративного сайту. Зупинимося на найефективніших.

 1. Текст привертає увагу раніше, ніж графічні елементи. Постежте за собою. Заходячи на сайт, ви першим ділом переглядаєте текст і тільки потім переключаєтеся на картинки.
 2. Основний акцент на заголовки. Ви з більшою ймовірністю відкриєте ту статтю, яка привернула вас заголовком, ніж матеріал без виразної назви.
 3. Користувачі не вчитуються. Через великий потік інформації, ми все частіше сприймаємо дані не цілісно, ​​а уривками, вихоплюючи найважливіше. Щоб користувачі могли почерпнути на вашому сайті максимум корисного контенту, використовуйте списки, виділяйте ключові частини шрифтом і т.д.
 4. Люди не читають тільки один сайт. Вони перемикаються між декількома порталами відразу. Щоб утримати увагу, використовуйте засоби навігації, розділи “читайте також”, “ви вже дивилися”, пошук по тегам і т.д.
 5. Користувачі сприймають інформацію, подану у формі букви F, як показано на малюнку нижче. Принаймні, про це говорять дослідження. Це означає, що повідомлення для першорядного перегляду має сенс розміщувати в лівій частині сторінки і розділяти пробілами для поліпшення сприйняття. Крім F-образних моделей, використовуються також E- і Z-подібні формати.
 6. Швидкість вирішує все. Якщо ваш сайт не буде завантажуватися протягом декількох секунд, користувач, швидше за все, покине його.
 7. Довгі статті – це не погано. Всупереч міфу про те, що, так звані, лонгріди відходять у минуле, користувачі все ще клікають на прокручування і читають статті до кінця. Обов’язкова умова – матеріал повинен бути цікавим.

F-подібна модель подачі інформації в Google

Варто відзначити, що перераховані секрети usability – це тільки вершина айсберга. На практиці визначити, які елементи працюють, а які – ні допоможе тільки зворотній зв’язок з користувачами, а також проведення a / b тестування, який передбачає перевірку різних моделей сайту на реальній аудиторії і вибір найефективніших методів подачі. Для цього аналізуються параметри відвідуваності, комерційні показники і т.д.

5 основних помилок usability

Щоб не потрапити в рейтинги найбільш непопулярних сайтів, постарайтеся уникнути 5 головних помилок, які можуть варто вам уваги клієнтів.

 1. Занадто заплутаний контент і довгі формулювання. Пам’ятаєте, ми вже говорили про те, що користувачі не люблять читати тексти від першого слова до останнього? Суть повинна бути ясна відразу.
 2. Відсутність чіткого заклику до дії. Якщо ви хочете, щоб клієнти зареєструвалися на вашому сайті або зробили покупки, скажіть їм про це прямо.
 3. Неякісні зображення. Розмита графіка часто є причиною відходу з сайту.
 4. Нецікавий контент. Аудиторія буде заходити на ваш ресурс тільки тоді, коли зрозуміє, що там є багато пізнавального.
 5. Відсутність оптимізації під мобільну версію. В силу нещодавніх змін в алгоритмі Google, сайти без мобільного адаптації, опускаються в рейтингу пошукової видачі.

Таким чином, перш ніж приступати до розробки сайту, переконайтеся, що ви точно розумієте, який портал хочете отримати, а також, що зможете зробити для того, щоб утримати увагу клієнтів і не загубитися в потоці щоденної інформації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *