Наука

Потужні зливи вплинули на виверження вулкана

Кілауеа

На думку дослідників, тривалі опади викликали виверження вулкана Кілауеа на Гаваях в 2018 році. Вчені припускають, що закономірність між сильними дощами і виверженням може вплинути на майбутню активність Кілауеа і, можливо, інших вулканів.

У новому дослідженні вчені Джеймі Фаркуарсон і Фальк Амелунг припустили, що виверження стало наслідком екстремальних опадів, що передують цій події. “Ми знали, що зміни вмісту води в надрах Землі можуть викликати землетруси і зсуви. Тепер ми розуміємо, що це також може викликати виверження вулканів”, — коментує Фальк Амелунг. “Під тиском магми волога порода ламається легше, ніж суха”.

Використовуючи комбінацію наземних і супутникових вимірювань опадів, вчені змоделювали тиск рідини в зоні вулкана з плином часу. Результати роботи показують, що тиск води в 2018 році був найвищим майже за півстоліття, це, на їхню думку, і сприяло руху магми під вулканом.

“Виверження відбувається, коли тиск у магматичній камері досить великий, щоб зруйнувати навколишні породи, і магма виходить на поверхню”, — сказав Амелунг. “Цей тиск викликає здуття грунту на десятки сантиметрів”.

Читайте також:  Фізики знайшли свідчення існування нової елементарної частинки

Автори підкреслюють, що якщо цей процес був виявлений в Кілауеї, то він, швидше за все, буде відбуватися і в інших місцях. «Якщо ми зможемо ідентифікувати регіони Земної кулі, де існує така зв’язок між опадами та вулканізмом, це значно полегшить прогнозування та роботу щодо попереджень, пов’язаних з вулканічною небезпекою».