Технології

Літаки навчилися дозаправлятися в повітрі автоматично

F-16

Нову систему випробував концерн Airbus на винищувачі F-16 військово-повітряних сил Португалії.

Перша в світі повністю автоматична дозаправка літаків в повітрі (A3R) пройшла над Атлантичним океаном в рамках випробувань в реальних умовах нової системи, розробленої французьким аерокосмічним концерном Airbus. У перевірці технології A3R задіяли Американський багатофункціональний легкий винищувач четвертого покоління General Dynamics F-16 Fighting Falcon зі складу ВПС Португалії і заводський літак-заправник Airbus A330 MRTT, створений на базі цивільного Airbus A330−200.

Як пояснили в Airbus, система A3R створена для збільшення швидкості дозаправки в повітрі, підвищення безпеки цієї процедури, а також зниження навантаження на оператора-заправника. У перспективі A3R стане повністю автономною і не вимагатиме участі людини в процесі заправки.

Читайте також:  В Google Play з'явиться функція для любителів ігрових новинок

З поточним поколінням A3R від оператора-заправника потрібно активувати систему, після чого вона автоматично висуне заправну штангу повітряного танкера на необхідну довжину і проведе стикування з горловиною паливного бака заправляється літака. Електроніка повністю контролює весь процес, дотримуючись необхідну безпечну відстань між двома бортами.

Система використовує відеокамери високої роздільної здатності, які дозволяють розпізнавати вимагає дозаправки літак, визначати розташування горловини на ньому (для цього використовуються контрастні смуги на фюзеляжі), а електроніка управляє штангою і процедурою заправки — оператору залишається тільки контролювати роботу A3R.

В рамках випробувань в 2020 році в повітрі F-16 і Airbus A330 MRTT провели 45 годин, зробивши 120 імітацій дозаправки, під час якої паливо для безпеки не передавалося. Система пройшла перевірку у всіх режимах польоту і на 2021 рік запланована сертифікація A3R для її використання в умовах реальної експлуатації. Як відзначають в Airbus, встановити A3R можна буде як на нові повітряні танкери, так і на вже побудовані літаки-заправники.

Читайте також:  Хакери зупинили автомобільні заводи Honda по всьому світу

Залишити коментар