Наука

Вікіпедія не витримала перевірки на науковість

Вікіпедія

Співробітники американського стартапу Scite піддали машинному аналізу майже два мільйони статтей з Вікіпедії і більше 840000 наукових джерел, на які ті посилаються. Джерела перевірялися на предмет їх згадуваності в науковій літературі, а також підтвердження або спростування зроблених висновків.

З’ясувалося, що 18,5% наукових статей, на які посилається Вікіпедія, взагалі не згадуються в інших дослідженнях, а 40% якщо і згадуються, то без спростування або підтвердження. Тобто більше половини наукових джерел інтернет-енциклопедії не верифіковані науковим співтовариством.

Ще 12,3% цитованих статей мають спірний характер — думки наукової громадськості на їх рахунок розходяться, а 1,8% джерел однозначно спростовані.

І тільки 27,4%, тобто трохи більше чверті наукових джерел, на які посилається інтернет-енциклопедія, можна визнати повністю достовірними — їх висновки не викликають у вчених заперечень і підтверджуються наступними дослідженнями.

Читайте також:  Астрономи знайшли спосіб отримувати деталізовані знімки чорних дір

Автори закликають з обережністю ставитися до результатів проведеного ними аналізу, вказуючи на можливі неточності, пов’язані з технічними обмеженнями, а також на те, що спірні і навіть спростовуються статті не обов’язково є помилковими. Проте, отримані цифри дозволяють скласти гарне загальне уявлення про те, як наукові джерела Вікіпедії оцінюються самим науковим співтовариством.

1 коментар

  • Сама наукова спільнота теж вже давно і успішно себе спростувала. Можна розширити простір метатегів і в наукових працях і в наукових статтях

Залишити коментар