Наука

Коронавірус може бути гібридом двох інших вірусів

коронавірус

Вчені вважають, що епідемія коронавірусу зародилася в результаті взаємодії двох інших вірусів, носіями яких є тварини.

За останні кілька тижнів весь світ дізнався безліч нових подробиць про COVID-19 і вірус SARS-CoV-2, який викликає його. І хоча кількість освітніх матеріалів і досліджень про природу цього загадкового явища зростає з кожним днем, в цій галузі медицини залишається ще безліч «сірих плям».

Наприклад, ми все ще не знаємо, який вид тварин став джерелом зарази. Кажани? Ящірки? Мешканці печер або лісів в китайській провінції Хубей? А може, хтось досі невідомий?

Згідно з новим дослідженням, найперший хворий навіть не відвідував ринок в місті Ухань. Молекулярне датування вказує на те, що зараження відбулося ще в листопаді.

Геном SARS-CoV – 2 був швидко секвенований китайськими дослідниками. Це молекула РНК, що складається приблизно з 30000 основ, що містить 15 генів, у тому числі ген S, який кодує білок, розташований на поверхні вірусної оболонки (для порівняння, наш геном знаходиться у формі подвійної спіралі ДНК близько 3 мільярдів основ). за розміром і містить близько 30000 генів).

Порівняльний геномний аналіз показав, що SARS-CoV-2 належить до групи бета-коронавірусів і що він дуже близький до SARS-CoV, відповідального за епідемію гострої пневмонії, яка з’явилася в листопаді 2002 року в китайській провінції Гуандун і потім поширилася на 29 країн у 2003 році.

Читайте також:  Технології Стародавнього Риму допомогли створити міцний гнучкий бетон

Всього було зареєстровано 8098 випадків, у тому числі 774 випадки смерті. Відомо, що кажани належали до роду Rhinolophus, і що маленький хижак, пальмова цивета (Paguma larvata), міг служити проміжним господарем між кажанами і першими випадками захворювання у людей.

З тих пір багато бета-коронавірусів були виявлені, головним чином, у кажанів і у людей. Наприклад, RaTG13, виділений з кажана виду Rhinolophus affinis, зібраного в китайській провінції Юнань, нещодавно був описаний як дуже схожий на SARS-CoV-2, з послідовностями генома, ідентичними на 96%.

Ці результати показують, що кажани, і зокрема види роду Rhinolophus, є резервуаром вірусів SARS-CoV і SARS-CoV-2.

Резервуар – це один або кілька видів тварин, які не дуже чутливі до вірусу або не дуже чутливі до них, в яких природним чином будуть знаходитися один або кілька вірусів. Відсутність симптомів захворювання пояснюється ефективністю їх імунної системи, яка дозволяє їм боротися з надмірним поширенням вірусу.

7 лютого 2020 року ми дізналися, що в панголіні був виявлений вірус, ще ближчий до SARS-CoV-2. З 99% геномної відповідності цей звір став більш імовірним резервуаром, ніж кажани.

Проте недавнє оглядове дослідження показує, що геном коронавірусу, виділеного з малазійського панголіну (Manis javanica), менш схожий на SARS-Cov-2, з лише 90 відсотками послідовності генома. Це вказує на те, що вірус, виділений з тварини, не несе відповідальності за епідемію COVID-19, яка бушує в даний час.

Читайте також:  У Новій Зеландії виявлено величезні підземні запаси прісної води

Однак одна важлива схожість все-таки є. Коронавірус, виділений з панголіну, схожий на 99 відсотків в конкретній області білка S, який дозволяє вірусу проникати в людські клітини і заражати їх. А ось вірус RaTG13, виділений з кажанів R. affinis, сильно відрізняється в цьому конкретному регіоні (тільки 77 відсотків подібності). Це означає, що коронавірус, виділений з панголіну, здатний проникати в клітини людини, тоді як коронавірус, виділений з кажана R. affinis, не здатний.

Крім того, ці геномні порівняння показують, що вірус SARS-Cov-2 є результатом рекомбінації між двома різними вірусами, один з яких близький до RaTG13, а інший ближче до вірусу панголіну. Іншими словами, це химера, гібрид двох раніше існуючих вірусів.

Щоб відбулася рекомбінація, два розходяться вірусу повинні були одночасно інфікувати один і той же організм. Два питання поки залишаються без відповіді: в якому організмі відбулася ця рекомбінація? (кажан, панголін або інший вид?) І, перш за все, за яких умов відбувалася ця рекомбінація?

Залишити коментар