Валюта

Що таке лібералізація валютного ринку?

В умовах, коли валютний ринок України взагалі не працює, коли всі скаржаться, що немає можливості нормально купити або продати валюту, саме час поговорити і побудувати плани про лібералізацію валютного ринку України. Тема популярна, тим більше, що в угоді про асоціацію є глава про лібералізацію ринку капіталів і валютного ринку, і в стратегії розвитку фінансового ринку України до 2020 року теж говориться про лібералізацію. Тому зараз цілий ряд експертів і аналітиків люблять говорити і писати про це явище. Як правило, пишуть за гроші держбюджету або зарубіжні гранти, тому поради і розмови про лібералізацію валютного ринку і ринку капіталів носять “школярський характер”, це скоріше більше схоже на хорошу курсову роботу, ніж на реальну ситуацію на валютному ринку України.

Якщо в двох словах спробувати пояснити, що таке лібералізація валютного ринку, то це можна описати дуже просто: будь-яка юридична і фізична особа має право без будь-яких обмежень і дозволів перевести валюту за кордон і купити цінні папери і інвестувати в бізнес або розмістити гроші в банк на депозит. І ці дії можуть виробляти, як українці за кордон, так і нерезиденти в Україні. Передбачається, що такого роду лібералізація повинна призвести до зростання зарубіжних інвестицій в Україну, і, тим самим, забезпечити будівництво нових підприємств, появу нових робочих місць і зростання доходів населення, власне, і зростання економіки України в цілому. Ось така ця лібералізація. Але легко сказати, а як це зробити?

На шляху лібералізації валютного ринку України стоїть ряд істотних проблем, які добре відомі нашим експертам, але які незрозумілі заїжджим гостям з Заходу і Сходу.
Перша проблема. Згідно з офіційними даними в Україні 47% економіки працює в “тіні”, за неофіційними даними цей показник більше 60%. Це неприпустимо для вільного пересування капіталу, а тим більше, валютного ринку. Ні ЄС, ні інші країни не погодяться розкривати свої ринки для України, поки в Україні така велика частка “тіньової економіки”. Це небезпечно для них. Може мати місце зростання нелегального спільного бізнесу між європейськими та українськими бізнесменами з “відмивання грошей” через Україну. ЄС цього явно не хоче допускати, він навпаки зараз бореться з офшорами у світі. Але, щоб зменшити частку “тіньової економіки” в Україні потрібно ліквідувати “український внутрішній офшор” – спрощену систему оподаткування. А це вже проблема для української економіки. Без механізму відмивання грошей через спрощену систему оподаткування наша економіка не може працювати.

Друга проблема. У обороті в Україні перебуває, згідно з даними НБУ, близько 92 млрд. готівкової валюти. Ця величезна сума готівкової валюти частково знаходиться у населення, а частково обслуговує “тіньову економіку”. У цій ситуації лібералізація валютного ринку і вільне переміщення валюти між Україною та ЄС взагалі неможливо. В ЄС все більше і більше обмежують рух власної готівкової валюти, а запускати рух готівки через Україну вони просто побояться. У цьому випадку готівкові гроші можуть просто “поховати” економіку ЄС і навіть США, так як створять такі дисбаланси, які жоден Нобелівський лауреат не придумає.

Третя проблема. Українські бізнесмени, коли говорять, що вони хочуть отримати закордонні інвестиції, насамперед, припускають, що зарубіжні інвестори просто дадуть їм під чесне слово великі гроші, і не будуть контролювати, як і куди їх будуть витрачати наші люди. Або мріють, щоб зарубіжні інвестори втридорога купили неліквідні або малоприбуткові активи в Україні, як це було в період з 2003 по 2008 рік. Але при цьому українські бізнесмени абсолютно не хочуть, щоб сюди приходили закордонні конкуренти і заважали їм працювати в Україні. Конкурентів ніхто не любить. Тому не варто сподіватися, що українські інвестори будуть намагатися вести бізнес з зарубіжними інвесторами по-чесному. Хоча європейські бізнесмени теж не подарунок, і вони будуть намагатися інвестувати, але не живими грошима, а щоб збути свої неліквіди або купити цікаві активи подешевше. Інтереси наших бізнесменів і зарубіжних інвесторів примирити складніше, ніж лівих і правих радикалів.

Дійсно, процес лібералізації валютного ринку можна починати, але потрібно виходити з реальностей, а не теорії, і розуміти, що насправді головними інвесторами України були і будуть наші бізнесмени, які сховали валюту в офшорах, і наші українці які сховали готівкову валюту в тумбочці. Ось, для кого потрібно робити лібералізацію валютного ринку і кого потрібно агітувати інвестувати гроші в бізнес, нерухомість і українські банки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *