Наука

Чорна діра в центрі нашої галактики стає активнішою

Чорна діра

Стрілець А* – надмасивна чорна діра в центрі Чумацького Шляху – поводиться відносно тихо, вона не світиться, як деякі інші чорні діри, які пожирають матерію у величезних кількостях, перетворюючись на блазари. Однак яскравість центру нашої галактики коливається у всьому електромагнітному спектрі, а частота активних рентгенівських спалахів збільшується.

Дослідження активності чорної діри в центрі Чумацького шляху було опубліковано в журналі Astronomy & Astrophysics і розміщено на arXiv для рецензування. Результати підтверджують дані більш ранніх досліджень, в ході яких була виявлена зростаюча активність Стрільця А*.

Зокрема, група французьких і бельгійських дослідників на чолі з астрофізиком Енмануелем Моссу з Університету Льєжа в Бельгії продовжила роботу над дослідженням 2017 року, яке встановило, що частота яскравих спалахів збільшилася в три рази з 31 серпня 2014 року.

Читайте також:  Чоловіки за кермом виявилися в рази небезпечнішими за жінок

У більш ранній роботі (також у співавторстві з Моссу) було вивчено рентгенівське випромінювання, що виходить від чорної діри. Дані були зібрані в період з 1999 по 2015 роки. Всього було виявлено 107 спалахів. Мало того, що яскраві рентгенівські спалахи стали відбуватися частіше після серпня 2014 року, так ще й зменшилася інтенсивність слабких спалахів — з серпня 2013 року.

Щоб з’ясувати, чи збереглися дані тенденції, Моссу та його колеги проаналізували дані з трьох телескопів у період з 2016 по 2018 роки. Вони виявили ще 14 спалахів крім відомих 107-ми — разом 121.

При визначенні швидкості спалахів і їх розподілу вчені виявили, що один з колишніх висновків був невірним — зниження інтенсивності слабких спалахів не було: вони залишалися стабільними. «Тим не менш, це не вплинуло на результат в цілому: зміну інтенсивності спалахів виявлено у найяскравіших з них», — пишуть дослідники в своїй статті.

Читайте також:  З'явилося пояснення «паралельному світу», виявленому в Антарктиці

Хоча обидва дослідження засновані на рентгенівському випромінюванні, вони не є єдиними, які підтверджують, що зі Стрільцем А* щось не так. У минулому році чорна діра в 75 разів перевищила свою звичайну яскравість в ближньому інфрачервоному діапазоні.

Моссу проаналізувала дані телескопа Swift за 2019 рік і виявила чотири яскраві спалахи — найбільша кількість за одну кампанію. Це підтверджує, що чорна діра не заспокоюється. Скоро стануть доступні дані за 2019 рік з двох інших телескопів, які будуть також вивчені. При цьому дослідники сподіваються з’ясувати, що може бути причиною зростаючої активності Стрільця А*. Може бути це злиття з іншою чорною дірою, або, наприклад, приливне порушення.

Залишити коментар