Знання

Найбільша таємниця малого та середнього бізнесу в Україні

Секрет малого бізнесу

Це просто вже стало улюбленою темою – розмови про те, що потрібно розвивати малий і середній бізнес. При цьому, якщо поставити запитання: а скільки зараз малих і середніх підприємств працює в Україні, скільки там трудиться українців, то навряд чи ви почуєте відповіді від цих експортів і політиків, які ратують за розвиток малого та середнього бізнесу. Вони, як правило, погано розуміють, а, найчастіше, взагалі не знають, що відбувається з малим і середнім бізнесом в Україні та бізнесом взагалі. Але для бажаючих завжди є можливість подивитися дані Державної служби статистики, де наведені всі дані, не тільки за кількістю малих і середніх підприємств, а й за результатами їх роботи. Було б тільки бажання це побачити і подумати своєю головою, а не повторювати безглузді цитати і гасла горе-експертів.

Згідно з офіційними даними за підсумками 2014 року в Україні працювало 341 тис. підприємств, де працює близько 6,2 млн. працівників. При цьому великих підприємств тільки 497 одиниць, а решта середні і малі. У нас тільки ПП 279 тис. одиниць. При цьому на великих підприємствах працює тільки 30% працівників, на середніх близько 43%, а всі інші на дрібних підприємствах. Тому говорити, що у нас мало людей працює в малому бізнесі, якось некоректно. Скоріше навпаки. У малому і середньому бізнесі в Україні працює велика частина українців, які працюють, а не байдикують. Так, дійсно, в 1995 році на великих підприємствах працювало більше 70% працюючих українців, то після цього вже все помінялося, і з 2002 року українців більше працює на малих і середніх підприємствах. Тому потрібно розвивати і далі малий і середній бізнес, але говорити, що в Україні його немає, або він погано розвинений, не варто. За кількістю зайнятих у малому та середньому бізнесі на сто тисяч жителів, Україна обігнала навіть ЄС, так як у нас цей показник 9,9 працюючих, а в ЄС тільки 7,2.
Дуже часто Україну люблять дорікати, що малий і середній бізнес мало створює ВВП, при цьому наводять міфічні цифри про 50% частці малого та середнього бізнесу у створенні ВВП в Європі. Насправді ніхто не вважає участь у створенні ВВП за рахунок малого і середнього бізнесу. У цьому немає необхідності, для аналізу ролі малого та середнього бізнесу в економіці дивні використовують інший показник, а саме: “обсяг реалізованої продукції”. Ось цей показник дійсно показує, як малий і середній бізнес впливає на роботу економіки країни. Згідно з офіційними даними за 2014 рік, 41,8% реалізованої продукції припало на великий бізнес. На середній бізнес 41,3% і лише 16,9% на малий бізнес. А якщо рахувати тільки ПП, то їх частка в реалізації продукції склала всього 5,5%. Як бачите, частка середнього та малого бізнесу в економіці України майже 60%, але це багато в чому за рахунок середнього бізнесу, бо малий бізнес дійсно мало впливає на створення ВВП країни. Але тут, швидше, причина більш ніж зрозуміла, так як наш малий бізнес в основному працює на спрощеній системі оподаткування, то оцінити реальний обсяг реалізації продукції (робіт і послуг) який проходить через ПП, нереально. Там масово використовуються “сірі та чорні схеми”, дуже багато товарів, і малий бізнес просто продає і купує без документів. Як результат, незважаючи на те, що там так багато працює людей, він дуже мало “робить” або просто не хоче показувати реальну картину.

Специфіка оплати праці у малому та середньому бізнесі в “конверті” дуже добре помітна на прикладі середньої заробітної плати. Згідно з офіційними даними офіційна середня заробітна плата на великих підприємствах за 2014 рік склала 6730 грн. На середніх підприємствах середня заробітна плата склала 4 493 грн, а на малих підприємствах тільки 2860 грн.

Що робити далі? Збільшувати кількість малих і середніх підприємств безглуздо. Потрібно їх завантажувати роботою, зменшувати роль спрощеної системи оподаткування, і, найголовніше, забезпечувати зростання великого бізнесу. Так як малий і середній бізнес без великого бізнесу нікому не потрібен. Завжди темп зростання економіки країни задає великий бізнес, а малий і середній йому допомагає. Але якщо не розвивається великий бізнес, малий та середній нічого зробити не може. І навіть якщо всіх безробітних в Україні зробити малими підприємцями, нічим хорошим це не закінчиться. Для бізнесу потрібен ринок споживання, а цей ринок формує великий бізнес і банки, а у нас ці сегменти економіки зараз почувають себе дуже і дуже погано.