Наука

Наночастинки успішно вилікували рак кишечника

Миші

Група вчених НИТУ «МИСиС» представила результати випробування інноваційної технології онкотерапії. Препарат на основі наночастинок фериту кобальту вилікував 100% мишей, хворих на рак кишечника.

Магнітна гіпертермія – новий спосіб лікування раку, при якому інтенсивний нагрів може викликати денатурацію клітинних білків, що швидко знищує клітини пухлини. Однак щоб разом з хворими не загинули здорові тканини організму, метод передбачає вибіркове введення в пухлину агента, що володіє магнітними властивостями. За рахунок них він забезпечує локалізований і контрольований нагрів в присутності електромагнітного поля. Агент – в його ролі виступають наночастинки оксидів металів – контактує з пухлинними клітинами і під впливом кілогерцового змінного електромагнітного поля нагрівається, знищуючи їх.

Однак технологія поки не систематизована. Вчені шукають матеріали, а головне, температурні режими, які будуть максимально ефективні для цієї процедури. Матеріалознавці та біохіміки лабораторії “Біомедичні наноматеріали” НИТУ «МИСиС» оприлюднили обнадійливі результати досліджень in vitro та in vivo, які показали, що для успішної протипухлинної терапії необхідно підбирати температурний режим конкретно під кожен вид раку.

Читайте також:  Астрономи зафіксували викид плазмового струменя з чорної діри

Зокрема, групі вдалося домогтися повного зникнення злоякісних новоутворень у 100% мишей, хворих на рак товстої кишки, після нагріву пухлини при температурі в проміжку 41-43°С. Вчені використовували у своїй роботі наночастинки фериту кобальту, які володіють високими магнітними властивостями, а значить, здатні забезпечувати нагрівання клітин і тканин в широкому діапазоні температур у відповідь на вплив електромагнітного поля. Крім того, вони вкрай стабільні в фізіологічних умовах, не роблять токсичного впливу на клітини і тканини організму, а також їх можна легко і недорого отримувати.

“Спостереження велися за групами тварин з двома різними моделями пухлин – хворими малоагресивним раком товстої кишки СТ26 і агресивним метастазуючим раком молочної залози 4т1. Обидві групи отримували ін’єкцію суспензії наночастинок фериту кобальту в пухлину і подальшу терапію за допомогою магнітної гіпертермії при трьох різних температурних режимах”, — розповідає один з авторів статті інженер лабораторії «Біомедичні наноматеріали» НИТУ «МИСиС» к.б.н Анастасія Гараніна.

Читайте також:  Універсальну вакцину від грипу можливо створять через 5 років

Вчені провели порівняльний аналіз впливу різних температур на дві — неагресивну і «злу», активно метастазуючу — моделі злоякісних пухлин і з’ясували, що клітини раку товстої кишки більш чутливі до гіпертермії і гинуть вже при нагріванні в діапазоні 41-43°С. Результати проекту опубліковані в міжнародному науковому журналі Nanomedicine: Nanotechnology, Biology, and Medicine.

“Рак молочної залози за результатами серії експериментів виявився більш стійкий до нагрівання, і його клітини гинули тільки при високотемпературній гіпертермії > 47 °C, — додає Гараніна. У групах тварин, яким проводили терапію при температурах 46-48°C і 58-60°C, виживаність склала 25-40%. Однак при цьому важливим відкриттям став той факт, що терапія за допомогою магнітної гіпертермії призводить до зниження випадків утворення метастазів в тілі тварин в порівнянні з хірургічним видаленням пухлини”.

В даний час колектив продовжує лабораторні дослідження для оптимізації роботи нанопрепаратів в рамках доклінічних досліджень.

Залишити коментар