Наука

Вчені стали на крок ближче до розгадки таємниці нейтронних зірок

Нейтронна зірка

Міжнародна група дослідників на чолі з співробітниками Інституту гравітаційної фізики імені Макса Планка з Інституту Альберта Ейнштейна вдосконалила способи вимірювання розмірів нейтронних зірок. Для цього в теоретичні моделі щільного нейтронної речовини були внесені експериментальні поправки, отримані в ході спостережень за злиттям подвійної нейтронної зірки GW170817.

У дослідженні, опублікованому в Nature Astronomy, повідомляється, що типова нейтронна зірка має радіус близько 11 кілометрів. Отриманий результат майже в два рази більш точний, ніж ранні уявлення.

Читайте також:  Припинення викидів СО2 не зупинить глобальне потепління

«В середньому, маса нейтронної зірки приблизно в 1,4 рази перевищує масу Сонця, — нагадує Бадрі Крішнан, глава дослідницької групи у філії Інституту Ейнштейна в Ганновері, — тепер ми знаємо, що її радіус лежить в межах від 10,4 до 11,9 кілометрів». Ширина озера Байкал 12 кілометрів, а довжина — близько 70. Якщо зосередити півтори маси Сонця в кулі з шириною озера Байкал, вийде речовина неймовірної щільності.

Матерія нейтронних зірок – найбільш щільна матерія в спостережуваному Всесвіті. Умови, в яких знаходиться речовина нейтронних зірок, неможливо відтворити в лабораторіях Землі. Однак на Землі є така речовина – в ядрах атомів. Нейтронна зірка – це, умовно, атомне ядро, збільшене до розмірів невеликого міста. Вивчаючи поведінку і властивості таких космічних об’єктів, можна багато чого дізнатися про фундаментальні закони фізики і зрозуміти, як влаштований світ на субатомному рівні.

Читайте також:  NASA планує доставити частинку Марса на Землю

“Наше дослідження не тільки покращило уявлення про розміри нейтронних зірок, – ділиться співавтор публікації Стефані Браун, доктор наук, співробітник Інституту Ейнштейна — – ми більше розуміємо, як йде процес злиття в подвійних системах. Нові детектори, чутливі до гравітаційних хвиль, дозволяють розрізнити, які об’єкти злилися: нейтронні зірки або чорні діри. Адже при злитті чорних дір немає випромінювання в електромагнітному спектрі”.

Автори дослідження вважають, що детектори гравітаційних хвиль стануть ще більш чутливими в наступному десятилітті. Нові дані про злиття нейтронних зірок дадуть фізикам-ядерникам інформацію про фундаментальні закони світобудови.

Залишити коментар