Freelance

Фріланс в Україні: два питання до гравців ринку

Фріланс – це один із самих швидко набираючих популярність трендів в сучасному світі. Український ринок фрілансу зростає і розширюється, оскільки все більше людей хочуть працювати “на себе”, а послуги таких фахівців стають більш затребувані. До того ж, зростання популярності фріланса виник через складну ситуацію в країні. Звільнення в компаніях, урізання зарплат, збільшення навантаження на співробітників змусило українців шукати інші способи заробітку, щоб забезпечити себе і свою сім’ю. У зв’язку з цим редакція BiZUA.org вирішила дізнатися наскільки перспективний український фріланс-ринок і як він далі буде розвиватися.
Лідери IT-ринку України відповіла на наступні питання:

  1. Наскільки перспективним фріланс-ринок України?
  2. Чи доводилося вам використовувати послуги фрілансерів для будь-яких завдань?

Євген Сисоєв, керуючий партнер AVentures Capital

Євгеній Сисоїв1. Перспективи для вітчизняного фріланса є. Сьогодні клієнтами фрілансерів в Україні є як великий, так і дрібний бізнес. Дрібному бізнесу зручно використовувати послуги фрілансерів, великий бізнес – часто має багато різних завдань, які в підсумку можуть виконуватися фрілансерами.

Популярні області, в яких фріланс продовжить розвиватися – це ті, де необов’язково присутність в офісі компанії і роботу можна виконати одній людині: переклади, програмування, створення веб-сайтів, дизайн, створення контенту, маркетинг, журналістика, PR і т.д. Можна очікувати, що кількість завдань буде рости, тому що фріланс – це зручно і ефективно.

2. Приклад успішної співпраці AVentures Capital з фрілансерами – сайт компанії (http://aventurescapital.com/), який був створений віддаленим фахівцем-фрілансером. Також ряд наших портфельних компаній постійно користується послугами фрілансерів.

Артур Міхно, засновник і керівник Work.ua

Артур Міхно1. Фріланс-ринок як в Україні, так і в інших країнах вважаю досить перспективним. Насамперед, це, звичайно, стосується IT-фахівців, але все частіше не тільки їх. Все більше завдань можуть бути вирішені віддалено. Якщо говорити про IT-сферу, то тут звичайно в першу чергу. Вартість праці на IT ринку в Україні досить висока. Часто в рази, а іноді й на порядок вище, ніж інших офісних співробітників. У таких умовах для багатьох компаній не можливо або не доцільне тримати IT-фахівців у штаті. Набагато вигідніше залучати їх по-проектно або оплачувати якусь абонплату за обслуговування та гарантоване періодичне, але оперативне вирішення невеликих питань.

2. Work.ua не використовує працю фрілансерів. Причин декілька. По-перше, Work.ua є продуктом компанії “Реактор”, яка сама є IT-компанією, що займається розробками і розвитком інтернет проектів. Серед проектів компанії є не тільки Work.ua, але і ряд інших: Osvita.com.ua, TRN.ua, Ratatype.com. Наявність декількох проектів з одного боку формує постійну потребу в хорошій власної IT-команді, з іншого боку, безліч завдань дозволяє дуже ефективно розподіляти їх серед співробітників, використовуючи час розробників з максимальною ефективністю. Друга причина – дуже високий рівень стандартів якості, які ми пред’являємо до проектів. Реалізовувати і підтримувати такі стандарти з віддаленими фахівцями було б складно. Я не кажу, що неможливо, але складніше, ніж з власною командою, в якій сформована єдина культура, розуміння стандартів, відношення до процесів. Думаю, фрілансери все ж краще для реалізації менш масштабних проектів.

Олег Топчій, засновник фріланс-біржі Freelancehunt.com

Олег Топчій1. Внутрішній фріланс ринок України має величезні перспективи. Сьогодні ми ще можемо спостерігати значний дисбаланс: українські виконавці займають лідируючі позиції на світовому ринку віддалених послуг, при цьому всередині країни до їх послуг вдаються все ще не так часто. Незважаючи на це, ситуація змінюється досить швидко, так як бізнес, особливо малий, шукає способи оптимізувати свої витрати в умовах кризи. Проникнення інформаційних технологій зростає, як і кількість видів робіт, які можна виконувати віддалено. Втім, тут не можна не відзначити стримуючий фактор, що полягає в поки відносно низької платоспроможності середнього українського замовника, адже в умовах відсутності мовного бар’єру український виконавець зволіє замовника з Німеччини або США. Але попит на внутрішньому ринку є, і він буде рости, так що з часом ситуація буде виглядати більш збалансовано – при цьому дуже важливо, щоб держава всіма способами сприяло розвитку малого та середнього бізнесу.

2. Як провідний український фріланс-майданчик ми постійно використовуємо свій власний сервіс, щоб знайти кращих фрілансерів для виконання поточних завдань. Як правило, навіть більш комплексний проект можна розбити на ізольовані підзадачі, виконання яких можна доручити фрілансерам, не кажучи вже про специфічні завдання, які потрібно вирішувати дуже рідко. У цьому випадку набагато більш ефективно знайти професіонала, який в цьому спеціалізується, ніж шукати рішення самим. І звичайно, коли ми самі шукаємо фрілансерів через сервіс, ми бачимо, як його можна зробити краще.

Роман Кірігетов, керівник проекту “Метн кабанчиком”

Роман Кірігетов1. Фріланс-ринок України зараз зростає величезними темпами. З початку року кількість замовників, що користуються послугами фрілансерів на кабанчика, збільшилася на 78%. Кількість замовлень на місяць порівняно з початком року зросла на 172%, середній чек збільшився на 31%.

Якщо взяти окремо сектор IT фріланс завдань, то зростання за останній квартал склало 43% (це при тому, що “Кабанчик” більш орієнтований на побутові послуги).

Зараз у місяць на Kabanchik.com.ua реєструється більше 5700 виконавців. Загальне число бажаючих заробляти на фрілансі досягло 61 000 чоловік. Для багатьох виконавців фріланс на кабанчика давно став єдиним джерелом доходів, що дозволяє заробляти 8-10 тисяч на місяць на умовах часткової зайнятості.

2. Ми постійно використовуємо послуги фрілансерів. Всі тексти на Kabanchik.com.ua написані нашими ж виконавцями. Також ми залучаємо виконавців до SMM, лінкбілдінгу, часто замовляємо кур’єрську доставку та ін. Це дозволяє заощадити значну частину коштів і більш раціонально використовувати людські ресурси компанії.

Також потрібно відзначити факт, що розвиток ринку фріланса підвищує рівень якості сервісу в Україні. Після виконання кожного завдання виконавець отримує оцінку і відгук. Тобто при неякісному виконанні завдань шанси отримати наступний замовлення значно зменшуються, тому виконавці дуже переживають за свою онлайн репутацію і докладають всіх зусиль, щоб замовник залишився задоволений. У майбутньому компаній-посередників буде все менше – всі будуть працювати безпосередньо з безпосереднім виконавцем послуг.

Дмитро Суслов, директор українського та білоруського офісів 1С-Бітрікс

Дмитро Суслов1. Послуги фрілансерів досі актуальні. Але я б розділяв поняття “віддаленої роботи” і “фріланса”. Під першим терміном я розумію можливість працювати не в офісі, навіть якщо ти є штатним співробітників компанії. А фріланс – це все-таки можливість роботи “на себе”, не будучи пов’язаним постійними трудовими відносинами з роботодавцем. На жаль, часто під фрілансерами розуміються фахівці в різних областях, які взагалі не готові оформляти які-небудь відносини із замовником. Знаю, що наші партнери веб-розробники досить часто намагаються працювати з фрілансерами (наприклад, замовляють дизайн або копірайтинг у приватних фахівців), але найчастіше отримують негативний досвід такої взаємодії через терміни, якості і недостатніх комунікацій.

2. Наша компанія іноді користується послугами фрілансерів для виконання деяких робіт – написання кейсів, створення відеороликів, озвучка навчальних роликів, малювання простих графічних елементів. Більш складні послуги – дизайн посадочних сторінок, створення спеціалізованих рішень, копірайтинг цілих сайтів і т.д., ми завжди віддаємо нашим партнерам чи замовляємо в спеціалізованих компаніях. До речі, при роботі з фрілансерами ми завжди оформляємо цивільно-правовий договір (якщо людина не зареєстрована як ФОП) і платимо за неї всі податки з цієї угоди. Якщо людина не хоче таким чином оформляти стосунки, то ми відмовляємося від роботи з ним, яким би класним фахівцем він не був.

Артем Бородатюк, основателеь і CEO Netpeak

Артем Бородатюк1. Фріланс-ринок України перспективний рівно настільки, наскільки буде розвиватися економіка ринку. Який сенс зараз фрилансеру, який не залежить від географії розташування, працювати з українським замовником, який зараз є “найбіднішим” в Європі і одним з найбідніших у світі з точки зору ВВП на людину? Потрібно віддавати собі звіт в тому, що навіть якщо у фрілансера є обмеження в незнанні англійської мови, то йому доступні ринки колишнього СРСР, такі як, Росія, Азербайджайн, Казахстан та інші.

Українські фахівці високо цінуються і в світі, і на цих ринках, оскільки відрізняються порівняльною працьовитістю, відповідальністю, професіоналізмом і низькою вартістю роботи. Тому я не бачу сенсу фрилансеру працювати з внутрішнім замовником, який за інших рівних буде програвати зовнішньому з погляду “платоспроможності” і “відсутності нервозності” (український замовник – бідний, тому він більш вимогливий і вичавлює максимум з підрядника).

2. Ми використовуємо роботу фрілансерів в таких напрямках, як копірайтинг і лінкбілдінг, оскільки саме в цих професіях можна платити за результат, а не за процес. В інших професіях Netpeak не може працювати з фрілансерами або віддаленими співробітниками, так як результат набагато складніше вимірювати, тому платити доводитися за процес. Не є секретом, що дисциплінованість і відповідальність більшості фрілансерів викликає запитання. Для нас неприйнятні подібні ризики, тому ми за роботу в офісі, де присутня робоча атмосфера і менша кількість подразників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *