Наука

У минулому Земля була водним світом

Вода

Дослідники довели, що 3,2 мільярда років тому майже всю планету покривав шар океанічних вод.

Коли наша планета була молодою, то виглядала вона зовсім інакше. Ми всі знаємо зі шкільного курсу географії, що раніше на землі були колосальні суперконтиненти, і лише тривала тектонічна активність в кінцевому підсумку змінила конфігурації суші до невпізнання. Однак мало хто знає, що в далекому минулому у Землі був період, коли практично вся суша була прихована під товщею океанічних вод.

Нове дослідження, засноване на даних геологічної розвідки, свідчить про те, що приблизно 3,2 мільярда років тому Земля і справді була водним світом. Ця обставина сама по собі вельми примітно, оскільки дозволяє вирішити давній науковий спір про те, яка саме вода — прісна або солона — стала колискою життя. Коли навколо один суцільний океан, для прісної води просто не залишається місця.

Читайте також:  Глобальна ініціатива з пошуку інопланетного життя раптово зупинена

Вивчивши стародавні відкладення грунту і солей на океанічному дні біля узбережжя Західної Австралії, дослідивши систему гідротермальних жерл, вчені змогли відновити температурний і хімічний профіль регіону в тому стані, в якому він був 3,2 мільйона років тому. Виявилося, що вже в ті часи океанічна вода була насичена ізотопами кисню навіть більшою мірою, ніж сьогодні — хоч різниця незначна і становить всього 4%.

Кисень—18 – це свого роду індикатор, сліди якого дозволяють визначити співвідношення води і суші в минулому. Вся справа в тому, що він концентрується на грунті, який тривалий час перебував над рівнем води. У підсумку геологи прийшли до висновку, що або вся планета була покрита суцільним океаном, або з нього то тут, то там стирчали крихітні острови, які насправді були мікроконтинентами. Тепер же дослідники хочуть з’ясувати, коли саме тектонічна активність призвела до того, що земля почала підніматися над водою, утворюючи куди більші утворення.

Читайте також:  Життя на планетах може бути під льодом

Залишити коментар