Наука

Арктичний озоновий шар критично потоншав

Озоновий шар

Товщина озонового шару над Арктикою в даний час впала нижче середніх значень і наблизилася до критичного рівня.

«У стратосфері Арктики в березні-квітні 2020 року прогнозується сильне руйнування озонового шару. В кінці лютого зниження загального вмісту озонового шару (ВЗГ) над північчю Східного Сибіру досягло 30-40 одиниць Добсона (Е.Д.) щодо середніх багаторічних значень, а мінімальні абсолютні значення ВЗГ досягли 260 Е. Д. рівні ВЗГ нижче 220 Е. Д. прийнято вважати пороговими значеннями «озонової діри» в Антарктиді», — повідомили вчені.

Одиниця Добсона – міра, що дозволяє кількісно характеризувати стан озонового шару. Одна Е. Д. відповідає товщині озонового шару в 10 мкм. Це товщина наведеного озонового шару, який з’явився б у фізичній реальності, якби молекули озону по всій товщині атмосфери були зібрані воєдино при атмосферному тиску на рівні моря. Природно, на тих висотах, де концентрація озону максимальна, тиск істотно менше і мова йде вже не про мікрометрах. Найменший вміст озону на екваторі – 230 Е. Д., до полюсів воно зростає до п’ятисот.

Читайте також:  «Їжак Сонік» став найуспішнішою екранізацією відеоігри в історії США

Причиною руйнування озону стало те, що в цьому році в Арктиці сформувався сильний стійкий стратосферний полярний вихор з екстремально низькими температурами (нижче -78°С). Крім того, спостерігався рекордний обсяг полярних стратосферних хмар.

Вчені також нагадали, що руйнування озонового шару навесні 2011 року спричинило за собою підвищені рівні УФ-радіації в багатьох регіонах північної півкулі. Згідно з науковими даними, сильне руйнування озонового шару в Арктиці, крім 2011 року, спостерігалося також навесні 2016, 2005, 1997, і 1996 років.

Залишити коментар