Шеф повар

Страви від шефа: як ресторану захистити унікальний рецепт

Успіх в ресторанному бізнесі залежить не тільки від смачної кухні та відмінного сервісу. Секрет гарного і популярного закладу обумовлюється безліччю факторів. Найважливішим з яких є концепція меню, вона і визначає інші елементи ресторану. Тому кожному поважаючому себе закладу варто потрудитися над унікальністю своїх страв і напоїв. У той же час варто пам’ятати, що розробивши фірмові страви та напої, а також їх подачу, необхідно юридично захистити від бажаючих подавати такі ж страви в інших рестораzнах. Про те, якими способами можна захистити фірмове блюдо і напрацювання шеф-кухаря, дізнавався BiZUA.org.

“Фірмові страви є цінним нематеріальним активом ресторану, який можна і потрібно використовувати як для того, щоб завоювати популярність серед відвідувачів, так і з метою підвищення рівня прибутку закладу. На жаль, ресторатори часто забувають про те, що напій або унікальний за своїм поєднанню інгредієнтів соус, приготований на кухні їх ресторану, може отримати охорону як об’єкт права інтелектуальної власності “, – пояснює юрист юридичної компанії” Arzinger “Тетяна Слабко.
Існує кілька варіантів охорони оригінальних страв в якості об’єктів права інтелектуальної власності.

Об’єкти авторського права

В Україні назву, рецепт приготування страви, а також його технологічну карту (документ, який містить рецептуру і опис технологічного процесу виготовлення, оформлення та подання страви) можна зареєструвати як літературні твори. Реєстрація займає 3-4 місяці, після чого видається спеціальне свідоцтво.

“Основною проблемою є те, що правова охорона поширюється тільки на форму вираження твору і не поширюється на будь-які ідеї, принципи, методи, процедури, процеси, способи, концепції, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі. Тому в даному випадку охоронятися буде, фактично, лише текст рецепта або технологічної карти, а не створене на основі цього блюдо “, – підкреслила юрист.

Також, нагадала Тетяна Слабко, слід пам’ятати про те, що спочатку права інтелектуальної власності на рецепт приготування страви, технологічну карту належать тому співробітникові, який їх створив. Тому для того, щоб правовласником об’єктів стало юридична особа (наприклад, ресторан), необхідно укласти з співробітниками окремої угоди про передачу майнових прав інтелектуальної власності на такі об’єкти або ж прописати відповідні угоди у трудових договорах.

Величезною перевагою в такій моделі охорони є право автора вимагати компенсацію в розмірі від 10 од 50000 мінімальних заробітних плат у разі порушення авторських прав. До того ж, твір охороняється протягом усього терміну життя автора, а також 70 років після його смерті.

Об’єкти промислової власності

“Рецепти приготування страв також можуть отримати охорону як винаходів і корисних моделей. Певну комбінацію інгредієнтів можна запатентувати як продукт. Процедура приготування страви може претендувати на отримання охорони в якості процесу (способу). Варто відзначити, що запатентованим може бути також нове застосування вже відомого продукту чи процесу “, – розповіла експерт.

За її словами, отримання патенту на винахід займе 2-3 роки, а патенту на корисну модель – 6 місяців з моменту подачі відповідної заявки. Власником патенту може бути як працівник, наприклад, шеф-кухар, так і ресторан.

В Україні вже видані патенти на винахід № 97891 “способ виробництва надтонкого печива з гладкою поверхнею”, патент на винахід № 97040 “спосіб приготування вина плодово-ягідного десертного” Медова жимолость “”, патент на винахід № 97082 “спосіб приготування збагаченої риби осетрової гарячого копчення “.

“Але для того, щоб рецепт приготування страви охоронявся як об’єкт промислової власності, необхідно, щоб він відповідав критеріям патентоспроможності, які визначені в українському законодавстві. До того ж, слід пам’ятати, що термін охорони об’єктів промислової власності обмежений і становить 20 років для винаходу і 10 років для корисної моделі “, – підкреслила Тетяна Слабко.

Комерційна таємниця

Найбільш універсальним варіантом, що дозволяє забезпечити цілісну охорону рецепта, за словами юриста, є його охорона в якості комерційної таємниці. Для цього інформація про рецепт страви повинна бути секретною, мати комерційну цінність, а також захищатися від розголошення. В даному випадку компанія спочатку може бути власником комерційної таємниці.

Таким чином, компанія самостійно повинна вжити всіх належних заходів для того, щоб забезпечити захист рецептів приготування страв, а саме:

  • оформити наказ про те, що дана інформація має комерційну цінність та не підлягає розголошенню;
  • обмежити доступ співробітників до такої інформації;
  • повідомити співробітникам, які матимуть доступ до рецептів страви, що інформація є секретною;
  • визначити характер відповідальності за розголошення рецепта страви, так як він є комерційною таємницею.

“Саме в якості комерційної таємниці охороняється відома суміш спецій KFC (Kentucky Fried Chicken), рецепт напою Coca-Cola. Значна перевага охорони рецепта страви в якості комерційної таємниці – це те, що така охорона надається на необмежений термін. Єдина умова – зберігати секретність” , – зазначила Тетяна Слабко.

У той же час старший юрист, керівник практики інтелектуальної власності юридичної компанії “Arzinger” Антон Полікарпов підкреслив, що потрібно уважно підходити до захисту комерційної таємниці.

“Щоб визнати щось комерційною таємницею необхідно провести перелік підготовчих дій: це визнання які конкретно активи є комерційною таємницею, виписати в наказі – хто є куратором в охорони, хто відповідає за збереження цієї комерційної таємниці, хто має доступ, максимально обмежити доступ до цієї комерційної таємниці і тоді вона захищається безстроково. Як правило, це одна-три людини, які знають цю комерційну таємницю. Коли комерційна таємниця стає відома третім особам, то вона автоматично перестає бути комерційною таємницею, тоді захистити її неможливо “, – пояснив він.

Торгова марка

Якщо необхідно захистити назву страви, то найбільш прийнятним варіантом буде зареєструвати її в якості торгової марки. “Процедура реєстрації протриває 13-14 місяців, після чого буде видано спеціальне свідоцтво. Термін охорони торговельної марки в Україні становить 10 років, по закінченню яких цей термін може бути продовжений”, – розповіла Тетяна Слабко.

Сьогодні такий механізм охорони активно застосовується корпорацією McDonald’s, яка зареєструвала в якості торговельних марок назви своїх страв. Наприклад, в Україні видано Свідоцтво на знак для товарів і послуг № 146703 (Кл. 30 МКТП) – МАК Флурі, Свідоцтво на знак для товарів і послуг № 146706 (Кл. 30 МКТП) – Мак Санді.

Таким чином, резюмувала фахівець, враховуючи індивідуальні особливості ведення бізнесу, необхідно визначитися з найбільш підходящою моделлю охорони оригінальних страв і раціонально її використовувати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *