Наука

Вчені створили новий тип ракетного двигуна. Але його не можна використовувати

Falcon Heavy

NASA активно шукає заміну існуючим ракетним двигунам – в якості альтернативних рішень пропонуються ядерні реактори, варіанти на сонячних батареях або електричній іонній тязі. Одна з останніх розробок інженерів описує оригінальну конструкцію, здатну створювати значно більшу тягу, ніж у наявних аналогів. Але є один нюанс.

Проект під назвою «обертовий детонаційний двигун» (ВДД) заснований не на спалюванні палива, а на його детонації — тягу така установка створює за рахунок серії спрямованих вибухів. Перший прототип довів високу ефективність і порівняно простий у виготовленні. Але до його впровадження у виробництво ще далеко, оскільки алгоритм роботи технології виявився непередбачуваним.

Читайте також:  Медикам вперше вдалося зменшити біологічний вік людини

“Обертовий детонаційний двигун використовує особливий підхід до спалювання палива. Він зроблений з концентричних циліндрів. Пропелент тече в зазорі між циліндрами, і після запалювання швидке виділення тепла утворює ударну хвилю – сильний імпульс гарячого стисненого газу, який рухається швидше швидкості звуку” — пояснюють інженери.

Тяга в ВДД створюється завдяки ударній хвилі. Це ускладнює контроль за горінням, оскільки, почавшись, вибухи стають хаотичними, що неприйнятно в таких складних механізмах, як ракети. Перший прототип ВДД вже дозволяє коригувати деякі параметри. В ході експерименту процес горіння палива був записаний на камеру, що знімає 240 000 кадрів в секунду.

Читайте також:  Глобальне потепління може знищити період «золотої осені»

На поточному етапі розробки вченим вдалося створити математичну модель, яка буде прораховувати ризики виготовлення ракети на базі такого двигуна. В першу чергу інженери планують приділити увагу безпеці роботи і високої надійності конструкції, але навіть передбачувана дата початку серійного виробництва ВДД поки невідома.

Джерело: sciencealert