Наука

Зареєстрований ймовірно найпотужніший вибух в історії Всесвіту

Вибух в сузір'ї Змієносця

Астрономам вдалося спостерігати ефект найпотужнішого вибуху, що стався в скупченні галактик в сузір’ї Змієносця. Його потужність приблизно уп’ятеро перевищує попередній рекорд такого роду. Дуже ймовірно, що це був найпотужніший вибух з моменту утворення Всесвіту.

Місце події знаходиться на відстані 390 мільйонів світлових років від Землі. Сам вибух вчені не бачили, для цього треба було народитися мільйони років тому. Але він залишив вражаючий слід у вигляді “бульбашки” в скупченні міжгалактичного газу, що оточує скупчення галактик. За розрахунками астрономів, потужність вибуху становила близько 5х1061 Ерг.

Читайте також:  Україна приєдналася до космічної програми NASA

Вибух стався в центрі однієї з галактик, біля надмасивної чорної діри. Його причини в даний момент не ясні.

Сліди події були спочатку виявлені в рентгенівському діапазоні, але тоді вченим здавалося, що енергія занадто велика, щоб виділитися при будь-якій разовій події. Характер події став ясний при спостереженні скупчення радіотелескопами, що працюють в метровому діапазоні.

Примітно, що утворена вибухом бульбашка газу спостерігається тільки з одного боку скупчення, на зразок флюсу у стоматологічного хворого. Автори дослідження вважають, що за минулий час протилежна частина бульбашки встигла розсіятися або схлопнутися.

Ознайомитися з подробицями можна в препринті статті, доступному на ArXive.org.